Ruské vojenské letadlo narušilo švédský vzdušný prostor

Švédsko tvrdí, že ruské vojenské letadlo narušilo švédský vzdušný prostor. K incidentu podle švédské strany došlo v pátek pozdě večer v Baltském moři poblíž dánského ostrova Bornholm.

Antonov An-30

Švédské ozbrojené síly v dnešním prohlášení uvedly, že ruský vrtulový letoun AN-30 letěl směrem ke švédskému vzdušnému prostoru a krátce do něj vstoupil. Informovala o tom agentura AP.

Švédské vzdušné síly nasadily stíhací letouny, které ruské letadlo vyfotografovaly. Narušení vzdušného prostoru bylo "nepřijatelné" a "neprofesionální", konstatoval švédský ministr obrany Peter Hultqvis.

Při podobném incidentu na začátku března narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem čtyři ruské bojové letouny.

Švédsko i sousední Finsko zvažují po ruské invazi na Ukrajinu členství v NATO. Moskva varovala, že takový krok by měl následky.

Švédsko a Dánsko předvolají ruské diplomaty kvůli narušení vzdušného prostoru

Švédsko a Dánsko předvolají ruské velvyslance kvůli narušení vzdušného prostoru obou skandinávských zemí. S odkazem na prohlášení diplomatických sborů o tom informovala agentura AFP. Ruské průzkumné letadlo v pátek večer proletělo v blízkosti dánského ostrova Bornholm a vzápětí narušilo i švédský vzdušný prostor.

"Ruský velvyslanec je na zítřek (pondělí) předvolán na ministerstvo zahraničí. Další narušení dánského vzdušného prostoru Ruskem. Je to naprosto nepřijatelné a v současné situaci obzvláště znepokojivé," napsal na twitteru dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod.

"Bylo to průzkumné letadlo, které bylo v našem vzdušném prostoru velmi krátkou dobu. Dvě dánské stíhačky F-16 okamžitě zasáhly," řekl agentuře AFP mluvčí dánského ministerstva obrany Henrik Mortensen.

Dánsko, členský stát Severoatlantické aliance, tento typ incidentů podle Mortensena řeší jen zřídka.

Švédsko, které není členem NATO, ale vstup zvažuje, uplatní podle ministerstva zahraničí "postupy zavedené pro tyto případy, včetně předvolání zástupce příslušného státu".

Při podobném incidentu na začátku března narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem čtyři ruské vojenské letouny.

Švédsko i sousední Finsko zvažují po ruské invazi na Ukrajinu členství v NATO. Moskva varovala, že takový krok by měl následky.

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější