Ruské zpravodajské aktivity v ČR se po vyhošťování omezily na minimum

Ruské zpravodajské aktivity v Česku se podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky omezily po vyhošťování souvisejícím s vyšetřováním výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku a s ruskou invazí na Ukrajinu na minimum. Koudelka na dnešní bezpečnostní konferenci ve Sněmovně řekl, že Rusové nyní nejsou schopni vést na českém území zásadní zpravodajské operace.

BIS

Podobně jako ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun varoval před dezinformacemi a upozornil také na některá rizika související s uprchlickou vlnou z Ukrajiny.

Celkový počet ruských diplomatů v Česku klesl aktuálně podle Koudelky na šest a administrativně-technických pracovníků na 25. "S tímto počtem skutečně Rusové nejsou schopni vést nějaké zásadní zpravodajské operace na našem území pod tradičním krytím a mohou jen obtížně vést i operace technického charakteru, operace sledovací a další," uvedl ředitel civilní kontrarozvědky. Vzhledem k rozsáhlým protiruským sankcím, omezenému vydávání víz či uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla podle něho mají nyní ztížené podmínky i ruští zpravodajci působící pod krytím obchodníků, novinářů nebo zástupců ruských firem.

Personální stav ruského velvyslanectví v Česku byl výrazně omezen kvůli kauze Vrbětice už loni. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské GRU, vyhostilo zprvu 18 pracovníků a následně i další. Po ruské invazi na Ukrajinu Česko zareagovalo dalším diplomatickým krokem, když odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, což znamenalo další snížení početního stavu.

České ministerstvo zahraničních věcí také na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů. 

Relativně příznivá situace neznamená, že by ruské zpravodajské aktivity ustaly, uvedl Koudelka. Rusové podle něho "zcela jistě" začali pracovat podle plánu připraveného na takové situace. Jde podle ředitele o operace v kybernetickém prostoru, o masivní šíření dezinformací a o využívání takzvané páté kolony v Česku, která se podle něho začíná postupně aktivizovat. Dezinformace jsou podle Koudelky jedním z nejzávažnějších rizik, jejich cílem je rozbití jednoty mezinárodního společenství i jednoty v jednotlivých zemích. "Je naprosto nezbytné, aby boj (s dezinformacemi) získal jasnou právní úpravu, legislativní rámec, aby nebyla nutná improvizace," zdůraznil Beroun. Není podle něho možné nechat otáčet veřejné mínění proruským směrem.

Migrační vlnu z Ukrajiny policie a ministerstvo vnitra podle Koudelky zvládají, převažující ženy a děti nepředstavují žádné velké riziko. Je ale podle něho nutné počítat s tím, že mezi migranty mohou být i lidé cíleně vyslané Ruskem s různými úkoly, nebo naopak lidé, proti nimž může Rusko učinit po válce "odvetná opatření".

Zpravodajské služby nemají podle vyjádření svých šéfů informace, že by Česku aktuálně hrozilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu nějaké významné nebezpečí. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl ale upozornil na to, že na ruském seznamu "nikoli přátelských zemí" je Česko pravděpodobně vysoko.

"Útok na Ukrajinu je svým způsobem osobní válkou ruského prezidenta Vladimira Putina," řekl šéf civilní kontrarozvědky Šimandl. Protiruské sankce mohou podnítit v Ruské federaci podle něho závažné sociálně-ekonomické a následně i vnitropolitické změny. "V dlouhodobém horizontu nelze v Rusku vyloučit ani změnu systémovou, tedy změnu režimu Vladimira Putina," soudí Šimandl. Podle něho by to zřejmě vedlo k bezpečnostním krizím v blízkosti Evropy.

Za možné velké nebezpečí pro Ukrajinu označil Beroun Bělorusko, váže podle něho část ukrajinských sil u Kyjeva, a Ukrajina je tak nemůže využít jinde. "Bělorusko by mělo čelit některým krokům ze strany EU a NATO jako Rusko, a to nejen v diplomatické a ekonomické oblasti," řekl bez bližšího upřesnění.

Témata: Rusko | špionáž | BIS

V Česku se chystá soud s firmou, která se snažila vyvézt díly pro jaderné…

04.10.2023 10:44 Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu.…

Česko oznámilo zavedení namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem

03.10.2023 13:09 Česko a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli migraci. Tyto kroky…

Vlak srazil na Strakonicku několik lidí, dva zemřeli

03.10.2023 11:37 K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva…

Česko by se neubránilo, myslí si většina občanů v průzkumu

02.10.2023 15:26 I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než…

Čeští lékaři vypovídají přesčasovou práci, jsou jich tisíce

02.10.2023 11:17 Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou…

Pavel sledoval slovenské volby se zájmem, Klaus gratuluje vítězi

01.10.2023 20:00 Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních…

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Související:

Nejnovější