Rusko bude lodě mířící na Ukrajinu považovat za přepravce vojenského materiálu

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
Marek Novotný 19. července 2023 17:57 | akt. 19. července 2023 18:25
Sdílej:

Rusko bude od čtvrtka považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Rozhodnutí následuje jen pár dní poté, co Moskva pozastavila účast na černomořské obilné dohodě. Podle ruských státních médií už byly některé části moře prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

O nejnovějším rozhodnutí ruského ministerstva obrany informoval britský deník Guardian. Rusko v pondělí uvedlo, že pozastavuje účast na černomořské obilné dohodě, která od loňského léta umožňovala Ukrajině vývoz zemědělských produktů.

"V souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a zredukováním námořního humanitárního koridoru budou od 00:00 hodin moskevského času dne 20. července všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce nákladů vojenského zaměření," uvedlo ministerstvo.

Země, pod jejichž vlajkou plavidla poplují, hodlá Moskva automaticky považovat za zapojené do konfliktu na straně Ukrajiny. Dočasně nebezpečnými pro plavbu jsou místa v severozápadní a jihovýchodní části mezinárodních vod Černého moře.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v reakci na noční útok na Oděsu prohlásil, že Rusové úmyslně cílí na infrastrukturu obilné dohody. Armáda podle něj obdržela rozkazy, aby posílila ochranu lidí i přístavní infrastruktury. Ministerstvo zahraničí má zintenzivnit kontakty s partnery za účelem zvýšení tlaku na Rusko a zajištění pokračování exportu ukrajinského obilí.

"Ruský teror proti Oděse opět dokázal, že oni (Rusové) potřebují hlad a problémy v zemích globálního jihu. Chtějí vytvořit uprchlickou krizi na Západě. Všechno dělají za účelem oslabení spojenců a ve svaze politicky zasahovat do interních záležitostí těchto zemí," dodal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Stalo se
České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. 

Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.