Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes varoval, že Moskva by ohrožení členů své mírové mise v separatistickém Podněstří chápala jako útok proti sobě. Podle agentury AP Lavrov svým vyjádřením oživil obavy, že Podněstří, které se po rozpadu Sovětského svazu odtrhlo od Moldavska, by mohlo být zavlečeno do současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
"Všem by mělo být jasné, že jakékoliv jednání, které bude představovat hrozbu pro naše příslušníky, bude v souladu s mezinárodním právem považováno za útok na Ruskou federaci," řekl Lavrov. Kvůli jeho výrokům si moldavské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského chargé d'affaires, aby podal vysvětlení.
Rusko v Podněstří udržuje sbor asi 1500 mužů, který označuje za mírovou misi. Poslalo ji tam v roce 1992 po několikaměsíční válce. Její členové střeží velký vojenský sklad v tomto regionu.
Mluvčí moldavského ministerstva zahraničí Daniel Voda dnes na svém twitterovém účtu v reakc uvedl, že práva všech menšin, včetně těch rusky hovořících, jsou v Moldavsku zaručena.
"Kišiněv je zcela odhodlaný jít cestou mírového dialogu ohledně Podněstří a vyzývá Rusko, aby stáhlo všechny jednotky, které jsou na našem území nelegálně," napsal Voda.
Napětí kolem Podněstří se vyostřilo letos v dubnu kvůli sérii výbuchů. V Moldavsku tehdy vzrostly obavy, že by se na jeho území mohla přenést válka na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo několik týdnů předtím. Kyjev si dělal starosti, že ruské síly se chystají území neuznávaného Podněstří využívat k dalším útokům na Ukrajinu.
Lavrov ve středu řekl, že Moskva udělá vše pro ochranu ruskojazyčného obyvatelstva Moldavska. "To už jsme viděli. Přesně toto bylo záminkou, jakou Rusko použilo k ospravedlnění invaze na Ukrajinu. Vyjadřujeme plnou podporu suverenitě Moldavska a jeho územní celistvosti," napsal dnes na twitteru mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko.
Moldavsko usiluje o vstup do Evropské unie, sedmadvacítka v červnu této zemi a Ukrajině udělila kandidátský status. Země ovšem bude muset podniknout rozsáhlé reformy boje proti korupci a organizovanému zločinu nebo právního státu. Členem NATO se Moldavsko stát nechce, je neutrální.
Svatba Dary Rolins se v Česku a na Slovensku očekává už nějaký čas, ale nyní přišla jiná překvapivá informace z útrob její rodiny. Jeden z jejích členů si totiž změní příjmení. O koho jde a jaký k tomu má důvod?
Kriminalisté z Královéhradeckého kraje se od středečního večera zabývají násilným útokem v Jaroměři. V bytě došlo ke konfliktu dvou mužů. Případ byl předběžně kvalifikován jako pokus o vraždu.
První reakce přicházejí na oznámený konec moderátorky Barbory Kroužkové na obrazovkách České televize. Jejího odchodu lituje například Jakub Železný, který také před časem vyklidil pozici v hlavní zpravodajské relaci. Oproti Kroužkové je ale nadále zaměstnancem ČT.
I v úterý se do ranního vysílání Evropy 2 připojila Jiřina Bohdalová. Posluchači show, jejíž tváří je Leoš Mareš, se tentokrát dočkali dalšího překvapení. Zazněl totiž i hlas jiné slavné Češky, která měla velmi blízko k nejslavnějšímu zpěvákovi Karlu Gottovi.
Česko letos oslaví významné jubileum jedné z nejvýraznějších postav naší umělecké scény. Zdeněk Svěrák sice bude mít devadesátiny až v březnu, ale Český rozhlas se rozhodl na ně upozornit už nyní. Chystá totiž jednu zajímavou akci.
První nástin toho, jaké bude počasí v příštím týdnu, nabídli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekávají v jeho průběhu další oteplení, denní maxima vystoupají poměrně vysoko nad nulu.
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.
Ukrajinu před blížícím se čtvrtým výročím začátku plnohodnotné ruské invaze svírá mrazivé počasí, zatímco energetiky trpí následkem ruských útoků. Kromě obyčejných Čechů se proto rozhodla pomoci i rodina Kellnerových.
V Norsku začal ostře sledovaný soudní proces se synem korunní princezny Mariusem Borgem Høibym, který je obviněn z více než tří desítek trestných činů. Čtyři ženy měl podle obžaloby znásilnit. Kauza se k soudu dostává jen krátce poté, co se jméno jeho matky Mette-Marit objevilo v tzv. Epstein Files.
Severočeská policie se zabývá otřesným případem možného týraní zvířat na Litoměřicku. Čin si měli podezřelí dokonce natáčet, s videozáznamem události strážci zákona pracují. Policie zároveň vyzvala veřejnost, aby nebrala spravedlnost do vlastních rukou.
Velkým tématem je od nástupu Babišovy vlády budoucnost veřejnoprávní České televize. Od středy je jasné, že její součástí nebude moderátorka Barbora Kroužková. Už na konci loňského roku se diváci dozvěděli, že nemá pokračovat v hlavní zpravodajské relaci Události. Nyní vyšlo najevo, že televizi opustí úplně.
Už před prosincovou smrtí Patrika Hezuckého osiřel jeho milovaný a vysněný dům ve středních Čechách. Vdova Nikola poté přiznávala, že návrat domů je pro ni emočně mimořádně složitý. Nakonec ho ale se synem Oliverem zvládla.