Rusko by mohlo zahájit invazi na Ukrajinu do několika dnů či týdnů. V rozhovoru s několika americkými televizemi to dnes řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan, podle kterého je také možné, že se Moskva rozhodne pro diplomatické řešení.
Střet s Ukrajinou by mohl mít podobu připojení oblasti Donbasu a vzbouřeneckých území k Rusku, rozsáhlého kybernetického útoku nebo plnohodnotné invaze na ukrajinské území, uvedla s odkazem na Sullivanova slova agentura Reuters. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ale dnes odmítl "apokalyptické zvěsti" o ruské invazi.
"Rusko by mohlo zahájit vojenskou akci proti Ukrajině kdykoliv ode dneška nebo i za několik týdnů, ale rozhodnout by se mohlo i pro diplomatickou cestu," uvedl Sullivan. Podle něj si Rusko vytvořilo podmínky, aby mohlo na Ukrajinu kdykoliv zaútočit.
Sullivanova slova potvrzují výroky nejmenovaných představitelů amerických rozvědek. Ti médiím sdělili, že se domnívají, že ruský prezident neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda Ukrajinu napadnout. Podle rozvědek Rusko u hranic s Ukrajinou shromáždilo zhruba 70 procent jednotek, které by potřebovalo pro rozsáhlou invazi na Ukrajinu, což je podle jejich názoru alespoň 150.000 mužů. Možné časové období pro vypuknutí bojů vidí od druhé poloviny února do března.
Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba dnes vyzval Ukrajince, aby nevěřili "apokalyptickým zvěstem" o ruské invazi. Podle něj má Ukrajina silnou armádu a "bezprecedentní mezinárodní podporu". Kancelář ukrajinského prezidenta agentuře AFP sdělila, že diplomatické řešení krize je stále mnohem pravděpodobnější než to, že Rusko zaútočí.
Sullivan také řekl, že Spojené státy neposílají další vojáky do Německa a východní Evropy, aby vyvolaly konflikt s Ruskem. "Vyslali jsme vojska do Evropy, abychom uchránili území NATO," řekl.
Případná invaze by Ukrajinu stála "obrovské lidské ztráty", ale Rusko by muselo čelit strategickým ztrátám kvůli reakci Washingtonu a jeho spojenců, uvedl Sullivan. Rozsáhlá ruská invaze by podle odhadů amerických rozvědek mohla stát život 25.000 až 50.000 ukrajinských civilistů a až 25.000 vojáků. Mezi ruskými vojáky by mohlo padnout až 10.000 lidí. Konflikt by zřejmě vyvolal i několikamilionovou migrační vlnu.
V případě vojenského zásahu proti Ukrajině Washington Moskvě pohrozil tvrdými sankcemi. Sullivan uvedl, že pokud Moskva zaútočí, tak se plynovod Nord Stream 2 nepohne dál. Ačkoliv je ze stavebního hlediska dokončen, plynovod zatím nedostal v Německu povolení k zahájení provozu. Nord Stream 2 má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Zdvojnásobil by tak přepravní kapacitu, protože jeden plynovod už touto cestou vede.
Západní země už několik týdnů pozorují, že Rusko shromažďuje svá vojska u hranic s Ukrajinou, a varují před ruským vojenským zásahem. Rusko odmítá náznaky, že má v úmyslu provést invazi. Po západních zemích ale žádá bezpečnostní záruky včetně závazku, že Ukrajina se nestane členem Severoatlantické organizace.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.