Rusko by v Radě OSN pro lidská práva mohla nahradit Česká republika

O členství České republiky v Radě OSN pro lidská práva, kde by země mohla nahradit Rusko, by se mohlo rozhodnout do měsíce. ČTK to dnes řekl velvyslanec ČR při OSN Jakub Kulhánek. V úspěch české kandidatury věří, Česko vzhledem k jeho dlouhodobému zaměření na dodržování lidských práv vnímá jako silného kandidáta.

OSN

Kulhánek se dnes v New Yorku sešel s ministryní obrany Janou Černochovou a zástupci její delegace, mluvili mimo jiné o snaze ČR aktivněji vystupovat v rámci mírových misí OSN.

Ministerstvo zahraničí oznámilo snahu nahradit vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) v pátek. Ve stejný den podle Kulhánka oficiálně v OSN podalo kandidaturu, nyní čeká na rozhodnutí, jak budou zorganizovány volby. UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě.

Valné shromáždění OSN schválilo 7. dubna přerušení členství Ruska v UNHRC kvůli zprávám, že ruští vojáci na Ukrajině vraždí civilisty. Rusko se následně mandátu vzdalo a místo v radě, které je určeno pro skupinu zemí východní Evropy, zůstalo neobsazené. Podle Kulhánka by se volby mohly konat do dvou týdnů až do měsíce.

"My si samozřejmě věříme, co se týče lidských práv a jejich obhajoby máme nejen v OSN velmi dobré renomé. To si myslím, že naší kandidatuře může pomoci," poznamenal Kulhánek. Nemá zatím informace, že by se jiná země chystala o kandidaturu také ucházet.

O novém členovi musí rozhodnout Valné shromáždění OSN v New Yorku, samotná rada zasedá v Ženevě. Česko mělo svého zástupce v UNHRC zatím třikrát, členství je tříleté. Protože Rusko už část svého mandátu vyčerpalo, trval by český mandát asi rok a půl.

Černochová českou kandidaturu ocenila. Za situace, kdy ruská armáda útočí na Ukrajinu, je mezinárodní úsilí omezit vliv Ruska v institucích OSN, jako je UNICEF nebo Rada pro lidská práva, podle ní to nejmenší, co lze nyní v této organizaci dělat. "Podporuji, aby Česká republika Rusko v UNHCR vystřídala. Mám problém i s Ruskem v Radě bezpečnosti, kde jako agresor rozhoduje samo o sobě. To je proti dobrým mravům," řekla.

S Kulhánkem mluvila také o snaze Česka zvýšit zapojení do mírových misí OSN. Česká republika nyní podle vojenského poradce velvyslance Petra Vohralíka nabízí, že může od roku 2024 vyslat na tyto mise jednotku rychlé reakce o síle až 80 vojáků.

Kulhánek za prioritní označil působení české armády v rámci NATO a Evropské unie, v případě zájmu ze strany OSN by ale ČR byla připravena nasadit výhledově nabízenou jednotku o 80 vojácích v rámci mírových misí v Libanonu, Mali, Kypru nebo na Golanech. V úvahu by připadala i případně nově vzniklá mise, ale to by bylo na rozhodnutí české vlády a Parlamentu, poznamenal velvyslanec Kulhánek.

Témata: OSN | Česká republika

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější