Rusko čelí kritice, protože vypovědělo účast na obilné dohodě s Ukrajinou

Rusko se brání kritice Spojených států, že v reakci na patrně ukrajinský útok v Sevastopolu vypovědělo účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Washington podle něj odmítá odsoudit "bezohledné akce" Kyjeva. Američtí činitelé uvedli, že Moskva používá potraviny jako zbraň, aby zhoršila humanitární krize ve světě.

Rusko, Kreml

NATO, EU, Německo a generální tajemník OSN vyzvali k co nejrychlejšímu obnovení dohody, informovala dnes agentura Reuters. Podle ní jinak už v pondělí nejspíš prudce vzrostou ceny pšenice na světových trzích.

Moskva v sobotu oznámila, že odstupuje od své účasti na obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Jako důvod Rusko uvedlo, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Učinilo tak v reakci na útok na svou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol.

"Jakýkoliv krok Ruska, který naruší kriticky důležitý vývoz obilí, je v podstatě prohlášením, že lidé a rodiny na celém světě by měli za potraviny platit více nebo začít hladovět," uvedl v prohlášení americký ministr zahraničí Antony Blinken. Již dříve prezident Joe Biden označil ruské odstoupení od dohody za skandální, přispěje podle něj k hladomoru. Kyjev uvedl, že je nyní zablokováno 218 nákladních lodí.

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov dnes kritizoval USA za podle něj nepravdivá tvrzení. "Reakce Washingtonu na teroristický útok na přístav Sevastopol je skutečně nehorázná," uvedl na sociálních sítích. "Nezaznamenali jsme žádné známky odsouzení bezohledných akcí kyjevského režimu," dodal. Veškeré náznaky, že se na organizaci masivního úderu podíleli britští vojenští specialisté, jsou přehlíženy, dodal Antonov.

Ruské ministerstvo obrany útok na svou Černomořskou flotilu, který měl podle něj za následek lehké poškození jedné minolovky, označilo za teroristický. Podle ministerstva se na útoku podíleli britští experti, což Londýn kategoricky popřel. Americký institut pro studium války (ISW) ve své aktuální analýze připomíná, že útoky na vojenská plavidla jsou v době války legitimním válečným aktem, nikoliv terorismem. Ruské válečné lodi v prvních měsících války blokovaly vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny.

"(Ruský) prezident (Vladimir) Putin musí přestat používat potraviny jako zbraň a ukončit nezákonnou válku proti Ukrajině," uvedla dnes mluvčí NATO Oana Lungescuová. "Vyzýváme Rusko, aby přehodnotilo své rozhodnutí a aby urychleně obnovilo dohodu, která umožní, aby se potraviny dostaly k těm, kteří je nejvíce potřebují," dodala.

Generální tajemník OSN António Guterres, který je krokem Ruska "hluboce znepokojen", se intenzivně snaží přimět Rusko, aby se k dohodě vrátilo, a o den kvůli tomu odložil cestu do Alžírska, uvedl dnes mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Turecký ministr obrany Hulusi Akar zase obě strany konfliktu vyzval, aby se zdržely jakýchkoliv provokací, které by mohly ohrozit pokračování dohody. O jejím dalším osudu jedná se svými protějšky z Moskvy i Kyjeva.

K návratu k obilné dohodě dnes vyzvala Moskvu také EU či německý ministr zemědělství Cem Özdemir. Dohoda podle něj přispěla k celosvětovému poklesu cen potravin a nasycení milionů lidí.

Ukrajina v reakci na ruské odstoupení od dohody zastavila vývoz po moři

Kyjev v reakci na sobotní odstoupení Moskvy od takzvané obilné dohody zastavil vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury dnes oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii.

"Loď Ikaria Angel, naložená v rámci Světového potravinového programu OSN 40.000 tunami obilí, měla dnes opustit ukrajinský přístav. Tyto potraviny byly určeny pro Etiopany, kteří jsou na pokraji hladomoru. Kvůli ruskému zablokování 'obilného koridoru' vývoz není možný," napsal na twitteru ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.

Moskva v sobotu oznámila, že odstupuje od své účasti na obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Učinila tak v reakci na útok na ruskou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Ukrajině dohoda umožňovala obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se zastavil v únoru zastavil po začátku invaze Ruska na Ukrajinu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes uvedl, že Rusko odstoupení od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů předem plánovalo a útok v Sevastopolu využilo jako záminku. Již od září podle něj Moskva úmyslně zdržovala fungování koridoru, což způsobilo fronty při odbavování lodí.

"Rusko se už dávno rozhodlo pokračovat ve hrách s hladem a nyní se to snaží ospravedlnit," uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Rusko blokuje na 176 plavidel s celkem dvěma miliony tun obilí, které by nakrmilo přes sedm milionů lidí, dodal Kuleba.

K dodržování obilné dohody vyzvaly Moskvu Spojené státy, Německo a další země. Rusko výzvy odmítá a tvrdí, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Ministerstvo zahraničí ve Varšavě dnes uvedlo, že Polsko a jeho partneři v Evropské unii jsou připraveni nadále poskytovat Ukrajině pomoc s přepravou základního zboží.

Témata: Rusko | USA | Ukrajina

OSN nadále kritizuje Izrael. Armáda porušila pravidla války

19.06.2024 11:05 Izraelské síly možná opakovaně porušily zákony a pravidla vedení války a během vojenské operace v…

Co bude s válkou na Ukrajině? Kyjev už připravuje druhý mírový summit

19.06.2024 08:52 Ukrajinští představitelé zahájili přípravy na uspořádání druhého mírového summitu. Andrij Jermak,…

Novým generálním tajemníkem NATO se stane Rutte, píše nizozemský tisk

18.06.2024 19:59 Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se po Jensu Stoltenbergovi stane…

Ukrajince čeká blackout kvůli opakujícím se ruským útokům na energetiku

18.06.2024 16:09 Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek…

Izrael ví o desítkách rukojmích, proto chce pokračovat v boji

18.06.2024 12:12 Vysoce postavený vyjednavač Izraele v pondělí uvedl, že desítky rukojmí zadržovaných hnutím Hamás v…

Stoltenberg dal jasně najevo, že NATO vadí čínská podpora Ruska

18.06.2024 09:41 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své pondělní návštěvy ve Washingtonu prohlásil, že…

Ukrajinci jsou většinou pro setrvání Zelenského v pozici prezidenta do…

17.06.2024 21:35 Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj…

Netanjahu podle očekávání rozpustil válečný kabinet

17.06.2024 12:04 V nejvyšších patrech izraelské politiky nastává očekávaná změna. Premiér Benjamin Netanjahu v…

V NATO se diskutuje o uvedení dalších jaderných zbraní do pohotovosti

17.06.2024 10:50 Členské země Severoatlantické aliance jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o…

Moje návštěva ČR může být symbolem usmíření, řekl Pellegrini

16.06.2024 21:49 Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil,…

Související:

Nejnovější