Rusko chce Íránu za drony dodat pokročilé vojenské komponenty, tvrdí Londýn

Rusko chce Íránu výměnou za stovky dronů poskytnout pokročilé vojenské komponenty, je přesvědčen britský ministr obrany Ben Wallace. Řekl to dnes v britském parlamentu s tím, že takový krok podkope mezinárodní bezpečnost.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Írán se stal jedním z hlavních vojenských podporovatelů Ruska," poznamenal Wallace ve vystoupení k Ruskem vyvolané válce na Ukrajině. "Na oplátku za to, že dodal více než 300 bezpilotních letounů, hodlá nyní Rusko Íránu poskytnout pokročilé vojenské komponenty, čímž podkopává bezpečnost na Blízkém východě i bezpečnost mezinárodní," dodal.

Íránské drony, které explodují při dopadu na cíl, používá Moskva ve velkém při útocích na energetické sítě a zařízení na Ukrajině. Podle britského ministerstva obrany je pravděpodobné, že Rusko už vyčerpalo všechny drony dodané v létě. Spojené státy teď zaznamenávají nové dodávky těchto bezpilotních prostředků do Ruska.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2015 zakazuje Íránu prodávat do zahraničí rozvinuté vojenské technologie.

Borrell vyzval Írán, aby okamžitě ukončil podporu Ruska

Teherán by měl okamžitě zastavit vojenskou podporu Ruska a ukončit represe proti protestujícím na domácí půdě, řekl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell íránskému ministru zahraničí Hosejnu Amírabdolláhjánovi při setkání v Jordánsku. Výměna podle agentury Reuters odráží diplomatické napětí ve chvíli, kdy snahy o oživení jaderné dohody uvízly na mrtvém bodě. Podle íránské státní agentury IRNA se kromě nich setkali i íránský jaderný vyjednávač Alí Bágherí Kaní a jeho unijní protějšek Enrique Mora.

Podle IRNA se zástupci Íránu a EU sešli před zahájením konference pořádané Jordánskem. Borrell minulý týden uvedl, že neexistuje lepší možnost, jak zajistit, aby Írán nevyvíjel jaderné zbraně, než je jaderná dohoda. V této souvislosti řekl, že je třeba se nadále angažovat ve snaze dohodu oživit.

Borrell dnes po jednání uvedl, že bylo nezbytné kvůli "zhoršujícím se vztahů mezi Íránem a EU". Sedmadvacítka podle něj bude s Íránem nadále spolupracovat na obnovení jeho jaderné dohody, Teherán také vyzval, aby okamžitě přestal vojensky podporovat Rusko a ukončil represe proti demonstrantům v Íránu.

Protesty v Íránu spustila v polovině září smrt mladé ženy Mahsá Amíníové po zadržení mravnostní policií. Úřady od té doby zadržely tisíce lidí, několik stovek protestujících zahynulo. Evropská unie a Spojené státy na Írán kvůli potlačování nepokojů uvalily sankce.

Íránské ministerstvo dnes uvedlo, že Amírabdolláhján "oznámil připravenost své země navázat přímý kontakt s Ukrajinou, aby zmírnil jakékoli nedorozumění ohledně postoje Teheránu ve válce". Moskva používá k útokům na energetické sítě a zařízení na Ukrajině íránské drony, které explodují při dopadu na cíl. Írán přiznal, že Moskvě bezpilotní letouny dodává, ale tvrdí, že byly zaslány před válkou.

Amírabdolláhján také uvedl, že západní mocnosti by měly zaujmout "konstruktivní" přístup k oživení jaderné dohody, uvedlo íránské ministerstvo zahraničí. Podle úřadu také Borrellovi řekl, že všechny strany dohody by měly přijmout "nezbytné politické rozhodnutí" k záchraně paktu.

V roce 2015 s Íránem uzavřely dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán (JCPOA) Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Teherán závazky plynoucí z JCPOA nedodržuje od roku 2019.

Dohoda přitom měla ztížit Íránu vývoj jaderné zbraně. Teherán opakovaně odmítl, že by o atomovou bombu usiloval. Po příchodu Joea Bidena do Bílého domu se americká administrativa snažila dojednat návrat k dohodě.

Rozhovory o obnovení jaderné dohody jsou od září na mrtvém bodě, píše agentura Reuters. Západní mocnosti viní Írán z toho, že vznáší nepřiměřené požadavky. Obnovení dohody také komplikují tvrdé zákroky íránských bezpečnostních složek vůči protivládním demonstrantům. Protesty v zemi propukly v polovině září po smrti mladé Íránky Mahsy Amíníové, která zemřela po zadržení mravnostní policií. Západní státy také uvádějí, že Rusko ve válce na Ukrajině používá íránské drony.

Blinken a Stoltenberg jednali o Ukrajině, Rusko podle nich nechce…

08.02.2023 21:57 Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem dnešní schůzky generálního tajemníka…

V Turecku a Sýrii pokračují záchranné práce, obětí zemětřesení je přes 12…

08.02.2023 21:24 Aktualizováno Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho…

Do jeslí u kanadského Montrealu narazil autobus, dvě děti zemřely

08.02.2023 20:33 Aktualizováno Dvě děti přišly o život a dalších šest utrpělo zranění, když v kanadském městě Laval nedaleko…

Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil čtvrteční setkání s lídry EU

08.02.2023 19:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské…

Čína tvrdí, že počet úmrtí lidí s covidem-19 se výrazně snížil

08.02.2023 19:29 Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc…

Scholz kritizoval veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu

08.02.2023 18:35 Aktualizováno Veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu škodí jednotnému postoji Západu a slouží ruské…

Zelenskyj je v Británii, na letišti ho uvítal premiér Sunak

08.02.2023 17:48 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na…

Senát by měl podle Fischera označit Rusko za hrozbu pro bezpečnost světa

08.02.2023 14:04 Senát by měl podle zahraničního výboru označit Rusko v souvislosti s jeho vpádem na Ukrajinu za…

Erdogan je v oblastech zasažených zemětřesením, lidé kritizují pomalou…

08.02.2023 11:43 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do oblasti na jihovýchodě země, kterou téměř zcela…

Biden měl poselství o stavu unie. Mluvil o pokroku a potřebě spolupráce

08.02.2023 10:02 Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po…

Související:

Nejnovější