Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si je jistý, že život šéfa Kremlu Vladimira Putina je ve větším nebezpečí, než ten jeho. "Rusko chce zabít jen mě, ale celý svět chce zabít jeho," řekl.
Prezident byl podle serveru Ukrajinska pravda dotázán, jak se mu žije, když ví, že čelí "největšímu nebezpečí na světě". Zelenskyj odpověděl, že Ukrajinci v zákopech jsou v největším nebezpečí, protože svůj život riskují každou vteřinu.
"Přesto je Putin ve větším nebezpečí než já. Skutečně. Protože Rusko chce zabít jen mě, ale celý svět chce zabít jeho," dodal.
Zelensky také zavedl sankce proti 189 ruským občanům, dvěma běloruským občanům a jednomu gruzínskému občanovi, stejně jako proti téměř 300 podnikům spojeným s Ruskem a válkou proti Ukrajině.
Podle serveru Ukrajinska pravda se mezi sankčními opatřeními nachází i zakladatel společnosti Georgian Airways, Tamaz Gaiašvili, který se dostal na sankční seznam proto, že jeho společnost začala opět provozovat lety do Ruska.
V květnu Rusko zrušilo svůj jednostranný zákaz přímých leteckých spojení s Gruzií a 20. května společnost Georgian Airways uskutečnila první let do Ruska po čtyřech letech. Obnovení leteckého spojení s Ruskem bylo přivítáno vládnoucí stranou a gruzínskou vládou, zatímco prezidentka Salome Zurabišviliová vyzvala k bojkotu Georgian Airways. Společnost jako odvetu zakázala hlavě státu cestovat na jejích linkách.
Ukrajinský prezident také podepsal dekret o usnadnění reformy soudnictví a boji proti korupci v soudním systému, podle kterého bude za korupci u soudů hrozit 10-15 let vězení s konfiskací majetku.
Odpoledne se Zelenskyj setkal se španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který přijel do Kyjeva v první den španělského předsednictví v Radě EU. "Je nesmírně symbolické, že se tato návštěva koná hned první den španělského předsednictví EU. Náš společný evropský domov si nelze představit bez Ukrajiny, bez naší odvahy a závazku ke svobodě a spravedlnosti," napsal Zelenskyj.
Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner se dočkali svého velkého dne a uzavřeli manželství během velmi komorního obřadu na radnici Old Marylebone Town Hall v Londýně. Pár, který se zasnoubil v lednu minulého roku, dal přednost naprostému soukromí a na svatbu pozval pouhých osm nejbližších přátel a členů rodiny. Nevěsta na obřad zvolila elegantní bílé sako přehozené přes šaty, které doplnila výrazným bílým kloboukem a rukavičkami, zatímco ženich oblékl vkusný tmavě modrý oblek.
Britská popová hvězda Dua Lipa se v neděli provdala za herce Calluma Turnera. Pár, který spolu randí více než dva roky, si své ano řekl během komorního obřadu na radnici Old Marylebone Town Hall v Londýně.
Americký rapper Kanye West, známý nyní pod jménem Ye, vystoupí tento měsíc na koncertech v Nizozemsku, přestože mu několik jiných zemí zakázalo činnost kvůli jeho dřívějším antisemitským výrokům. Nizozemský ministr pro migraci Bart van den Brink v pátek oznámil, že neexistují žádné právní důvody, které by umělci neumožnily vstup do země. Reagoval tak na výzvy tamních zákonodárců, kteří vládu naléhavě žádali o uvalení zákazu s poukazem na rapperovo dřívější vyjadřování obdivu k nacismu a Adolfu Hitlerovi.
Rostoucí vliv a moc princezny Kate jsou hlavním důvodem, proč pro prince Harryho a Meghan Markle neexistuje žádná reálná cesta zpět do britské královské rodiny. Přestože král Karel III. svého syna stále miluje a princ William by mohl časem najít způsob, jak s ním z bezpečné vzdálenosti komunikovat, princezna z Walesu představuje pro Harryho osobu, kterou svými kroky definitivně ztratil. Monarchie už vévodu a vévodkyni ze Sussexu k přežití nepotřebuje, což dokazuje i fakt, že po jejich odchodu funguje instituce bez problémů dál.
Praha je o krok blíž vzniku nového středoškolského kampusu v Braníku. Podle ověřovací architektonické studie má bývalý administrativní areál, kde působilo mediální impérium Jaromíra Soukupa, jejž hlavní město získalo ve veřejné dražbě v prosinci 2024 celkem za 649 milionů korun, potenciál proměnit se v moderní vzdělávací centrum až pro 720 studentů a studentek.
Britská monarchie má co vysvětlovat. Buckinghamský palác již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Na základě soudních dokumentů o tom informovala britská stanice BBC.
Charlotte Gottová sice před několika týdny představila svou první sólovou nahrávku, ale pořád ji baví zpívat i písničky jiných interpretů. Fanoušci se o tom a především o jejím pěveckém nadání mohli opět přesvědčit.
Letošní mistrovství světa v ledním hokeji je minulostí. Novými mistry světa jsou Finové, protože Švýcaři potřetí za sebou nezvládli finále. Zároveň je známé složení skupin pro příští šampionát, který se v následujícím roce uskuteční v Německu.
Karel Šíp není jen moderátorem a bavičem, ale také velkým sportovním fanouškem. Odráží se to často i na hostech televizní talk show Všechnopárty. Jeden z výrazných českých hokejistů, kteří již pověsili brusle na hřebík, dokonce přiznal, jak mu návštěva televizního pořadu pomohla.
Monika Absolonová v květnu odložila jeden ze svých koncertů ze zdravotních důvodů. Lidem nakonec sama prozradila, že musela na operaci. Teď se objevují další a další informace o zákroku, který sympatická zpěvačka absolvovala.
V Česku dnes začíná meteorologické léto. Není tedy divu, že meteorologové už tuší, jak bude vypadat první letní víkend letošního roku. Tropických teplot se ve volných dnech nedočkáme, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se podle slov novinářky Světlany Witowské bude zabývat útokem neznámého vandala na dům, který sympatická moderátorka sdílí s někdejším diplomatem Petrem Kolářem. Witowská o incidentu informovala na sociální síti.