Rusko disponuje plánem, jak splácet dluh, aby se vyhnulo bankrotu

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
ČTK 30. května 2022 16:11
Sdílej:

Rusko plánuje zavést mechanismus pro splácení dluhopisů, který má obejít americké sankce a zabránit tomu, že se země dostane do platební neschopnosti. Návrh je podobný systému pro placení za ruský plyn a má zahraničním investorům umožnit otevřít si v ruských bankách účty jak v rublech, tak v tvrdé měně. Investoři by měli mít k penězům přístup bez omezení.

V rozhovoru s listem Vedomosti to dnes řekl ministr financí Anton Siluanov. O mechanismu ale zatím vláda jedná, investorům ho představí později.

Rusko je nyní ohroženo platební neschopností, protože platby kuponů v eurech a dolarech zhruba za 100 milionů USD (2,3 miliardy Kč) nebyly na účty investorů připsány do pátečního včera. Začala tak 30denní lhůta, ve kterém by měla země dluh uhradit, pokud se chce vyhnout platební neschopnosti. Převod peněz se zkomplikoval minulý týden, kdy americké ministerstvo financí neprodloužilo Rusku výjimku umožňující přijímat splátky dluhu od ruské vlády.

Podle Siluanova je navrhovaná struktura obráceným způsobem toho, jak platí za plyn evropští odběratelé. Ti si museli zřídit v ruské bance dva účty, jeden v zahraniční měně a druhý rublový. Částku za plyn složí odběratel v zahraniční měně a banka pak jeho jménem smění částku na rubly a uloží na rublový účet, ze kterého je dluh uhrazen. Mechanismus vypořádání eurobondů bude fungovat stejným způsobem, ale v opačném směru, dodal Siluanov.

Zatím není jasné, jak s návrhem budou pracovat banky zapojené do převodů dolarových plateb. A stále zůstává otázkou, zda se zpřísnění amerických sankcí dotýká i plateb v eurech. Siluanov už minulý týden uvedl, že rozhodnutí Washingtonu nemá na transfery v eurech vliv, protože Evropská unie omezení plateb nepřijala.

Nový mechanismus by měl být připraven před splátkou dalších kuponů dolarových dluhopisů. Ta nastane 23. a 24. června.

Zatím však není jisté, zda bude nový systém fungovat. "Potřebujeme vidět detaily mechanismu," řekl agentuře Reuters jeden z držitelů dluhopisů z Británie.

Někteří investoři jsou však skeptičtí k tomu, zda se novým mechanismem podaří odvrátit platební neschopnost. "Z právního hlediska je to proveditelné jako způsob, jak dostat peníze k majitelům dluhopisů, ale ne jako způsob, jak se vyhnout platební neschopnosti podle jejich původních dokumentů, rozhodně ne u všech dluhopisů," dodal jeden z evropských investorů. Podle něj budou sankce stejně bránit americkým držitelům dluhopisů získat hotovost.

Témata:
Stalo se