Rusko dodávky zemního plynu kvůli sporu ohledně měny plateb neutne, myslí si italský premiér Mario Draghi. Na dnešní tiskové konferenci také řekl, že je přesvědčen, že Rusko ustoupilo od požadavku na platby v rublech. Ruská vláda, centrální banka a společnost Gazprom mají do dneška na pokyn prezidenta Vladimira Putina připravit řešení nového platebního režimu.
Putin dříve v reakci na západní sankce prohlásil, že Rusko bude brzy požadovat, aby "nikoli přátelské" země platily za surovinu v rublech.
"Ne, nejsou ohroženy," reagoval Draghi na otázku ohledně dodávek ruského plynu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Rusko ustoupilo od požadavku na platby v rublech. "Myslím, že v Rusku proběhl proces reflexe, který vedl k pochopení toho, co znamená platit v rublech," řekl.
Draghi dále uvedl, že mu Putin ve středečním telefonátu sdělil, že společnosti z Evropské unie budou moci za plyn stále platit v eurech nebo dolarech a konverze rublu proběhne v Rusku. Obdobně řekl ruský prezident během středečního telefonátu německému kancléři Olafu Scholzovi, že banka Gazpromu bude od 1. dubna převádět platby za plyn z eur na rubly a že pro evropské zákazníky se nic nemění.
Italský premiér připomněl, že změna měny u takových kontraktů není snadná. "Změnit měnu, kterou se platí za klíčové zboží na mezinárodní úrovni, není vůbec jednoduché," uvedl. Přechod na platby eurem byl podle něj v posledních letech dost obtížný.
Kreml se k podrobnostem vyjádřil méně jasně, napsala agentura Bloomberg. Zákazníci z "nikoli přátelských" zemí, mezi nimiž jsou mimo jiné všechny členské země Evropské unie včetně Česka, budou muset při dalších nákupech ruského plynu nakupovat rubly za měnu stanovenou ve smlouvě, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Země Evropské unie, kam Rusko dodává zhruba 40 procent plynu, odmítají za surovinu platit v rublech. Takový požadavek označují za jednostranné porušení smluv. Za surovinu platí v eurech nebo v dolarech. Na platbách za plyn v měně podle platných smluv obdobně trvají i hospodářsky vyspělé země skupiny G7.
List Kommersant dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Gazprom zvažuje možnost zastavení dodávek zemního plynu do "nikoli přátelských" zemí a vyhodnocuje možné důsledky.
Zpěvák Lewis Capaldi se po dlouhé pauze vrátil na koncertní pódia a jako hlavní hvězda vystoupil na letošním festivalu Isle of Wight. Před vyprodaným padesátitisícovým davem otevřeně přiznal, že měl po svém veřejném psychickém kolapsu na festivalu v Glastonbury v roce 2023 vážné obavy, zda ještě někdy bude schopen živě vystupovat. Skotský hudebník tehdy kvůli silným úzkostem a projevům Touretteova syndromu nedokázal dokončit svůj koncert, následně zrušil veškerá turné a na dva roky se stáhl z veřejného života.
Holly Ramsay, dcera slavného šéfkuchaře Gordona Ramsaye, oznámila na sociálních sítích, že se svým novým manželem, olympijským plavcem Adamem Peatym, čeká své první dítě. Šestadvacetiletá influencerka zveřejnila na Instagramu snímek s rostoucím bříškem a rovnou prozradila i pohlaví miminka, když uvedla, že se jim v prosinci narodí holčička. Pro Holly to bude první potomek, zatímco dvaatřicetiletý Peaty už má pětiletého syna George-Andersona z předchozího vztahu.
Zpěvačka Dua Lipa se na sociálních sítích podělila o snímky ze své velkolepé třídenní svatby s hercem Callumem Turnerem, která se uskutečnila začátkem tohoto měsíce na Sicílii. Třicetiletá popová hvězda a její o šest let starší novomanžel si luxusní veselku naplánovali v přepočtu za 1,5 milionu liber. V současné době si dvojice užívá líbánky na prosluněném amalfinském pobřeží.
Sophie, mladší sestra britské modelky a celebrity Katie Price, se ostře opřela do nového vzhledu svého švagra Leeho Andrewse. Ten byl před několika dny propuštěn z nechvalně proslulé dubajské věznice Al-Awir, kde se všem trestancům standardně holí hlavy kvůli prevenci proti šíření vší.
Russell Crowe se ohlédl za svou životní rolí a otevřeně popsal, proč podle něj pokus o zopakování úspěchu v podobě pokračování nevyšel. Během panelové diskuse na filmovém festivalu v Taormině dvaašedesátiletý herec uvedl, že snímek Gladiátor II neuspěl, protože postrádal morální jádro původního filmu z roku 2000.
Herečky a herci ze slavného seriálu Přátelé vzdávají hlubokou poctu svému dlouholetému spolupracovníkovi, legendárnímu televiznímu režisérovi Jamesi Burrowsovi. Rodina tohoto plodného tvůrce potvrdila, že Burrows zemřel v pátek 19. června ve věku 85 let. Během své bohaté kariéry stál za vznikem mnoha ikonických děl televizní zábavy, mezi které patří například The Mary Tyler Moore Show, Will a Grace, Taxi, Frasier nebo Takoví normální mimozemšťané.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová se podle tvrzení americké novinářky chce vrátit do Velké Británie především proto, aby podpořila své skomírající podnikání.
Americká zpěvačka Madonna uvažuje o tom, že své třináctileté adoptované dcery, dvojčata Stellu a Estere, pošle studovat do Velké Británie. Královna popu má v plánu zajistit jim tradiční britské vzdělání a údajně již osobně navštívila prestižní dívčí školu Cheltenham Ladies’ College, kde roční školné vychází na 67 tisíc liber. Její dcery, které adoptovala v roce 2017 v Malawi, by v případě přijetí na této internátní škole od letošního září pravděpodobně bydlely.
Sharon Osbourneová musela vynechat odhalení sochy svého zesnulého manžela, rockera Ozzyho Osbourna, poté, co byla nečekaně převezena do nemocnice.
Britský král Karel III. je podle královských expertů připraven setkat se během plánované červencové návštěvy se svým synem princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markleovou i jejich dětmi. Harry se chystá příští měsíc poprvé po čtyřech letech přivést celou svou rodinu ze Spojených států zpět do vlasti.
Když princ Harry a jeho manželka Meghan v roce 2020 oznámili, že opouštějí své role v královské rodině, britská veřejnost s nimi měla upřímný soucit. Lidé chápali tlak, pod kterým žili. Problém, proč Meghan v Británii už nikdy plně neotevřou náruč, však podle webu Express netkví v porušení protokolu ani v rodinných neshodách. Důvod je mnohem prostší: veřejnost dodnes netuší, co vlastně chce.
Britský král Karel III. nabídl svému synovi princi Harrymu a jeho manželce Meghan možnost ubytování v jedné z královských rezidencí během jejich plánované červencové návštěvy Velké Británie. Součástí této nabídky, která je vnímána jako podaná olivová ratolest, je také zajištění bezpečnostních opatření pro celou rodinu.