Rusko hlásí další smutný rekord v počtu úmrtí v souvislosti s covidem za den

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 8. října 2021 19:47
Sdílej:

Za poslední den v Rusku zemřelo 936 lidí v souvislosti s covidem-19, to je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie. Rostou také denní přírůstky infikovaných koronavirem, země už druhý den v řadě eviduje více než 27.000 nakažených, informovala agentura TASS s odvoláním na ruský operativní štáb.

Ten dnes oznámil 27.246 nových případů koronaviru za posledních 24 hodin, zatímco o den dříve informoval o denním přírůstku 27.550 nakažených. Už tři dny po sobě také hlásí přes 900 úmrtí za den v souvislosti s covidem-19.

Počty nakažených a zemřelých kvůli koronaviru začaly v Rusku prudce růst ke konci září, podotkla ve čtvrtek agentura AP, podle níž úřady viní ze zhoršení epidemické situace zejména nízkou proočkovanost. K úterku zdravotníci aplikovali alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 necelým 33 procentům obyvatel země, plně očkováno je 29 procent Rusů.

Kreml nicméně zavedení celostátních karanténních opatření odmítl a zpřísňování epidemických opatření nechal na jednotlivých regionech, píše AP. Nad vysokou úmrtností prezidentský úřad vyjádřil znepokojení a dal ji do souvislosti s nakažlivější mutací koronaviru a nedostatečnou úrovní očkování v zemi.

Úřady v některých oblastech zatím omezily účast na velkých veřejných akcích, vstup do divadel, restaurací a dalších míst, kam umožňují přístup pouze lidem, kteří už podstoupili vakcinaci, nedávno prodělali covid-19 nebo mají maximálně tři dny staré negativní výsledky koronavirového testu.

Ruská média mezitím informují, že rozsáhlý a podfinancovaný zdravotnický systém začíná na některých místech vykazovat známky přetížení kvůli nové vlně pandemie. Například před nemocnicí v Petrohradě se objevily opět dlouhé fronty sanitek, uvedla ve čtvrtek AP. Na Urale podle zmocněnce prezidenta v Uralském federálním okruhu zaplnili pacienti 95 procent lůžek určených pro pacienty s covidem-19.

Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, prokazatelně nakazilo koronavirem přes 7,7 milionu osob, z nichž podle operativního štábu 214.485 zemřelo, uvedla agentura TASS.

Ruský statistický úřad Rosstat dnes uvedl, že jen v srpnu kvůli koronaviru a souvisejícím příčinám zemřelo nejméně 49.389 lidí a od začátku pandemie přibližně 418.000 lidí.

Vláda vysvětluje rozdíl mezi čísly vládního štábu a Rosstatu tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Agentura Reuters na základě porovnání s údaji o průměrné úmrtnosti v letech 2015 až 2019 odhadla, že v Rusku mezi loňským dubnem a letošním srpnem zemřelo "navíc" 575.000 lidí, a dodala, že někteří experti pokládají tento způsob zjišťování počtu obětí pandemie za nejpřesnější.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry čelí žalobě kvůli údajné pomluvě

Britský princ Harry čelí žalobě pro pomluvu, kterou na něj podala charitativní organizace Sentebale. Jde o překvapivý a ostrý zvrat ve vztazích mezi vévodou ze Sussexu a nadací, kterou v roce 2006 sám spoluzakládal na pomoc dětem v Africe. Žaloba, podaná u londýnského nejvyššího soudu, míří nejen na prince, ale také na Marka Dyera, bývalého svěřeneckého správce organizace.

Světové celebrity
Snoop Dogg

Snoop Dogg promluvil o vztahu s Ryanem Reynoldsem

Americký rapper Snoop Dogg, známý svým neformálním vystupováním a zálibou v překvapivých obchodních aktivitách, se v exkluzivním rozhovoru rozpovídal o svých plánech v Británii. Kromě hudby a sportu se jeho pozornost nyní upírá k televizní produkci a vztahům s hollywoodskými hvězdami, konkrétně s Ryanem Reynoldsem.

Světové celebrity
královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. měla před smrtí poslední přání!

Královna Alžběta II. měla před svou smrtí v září 2022 jedno velké poslední přání. Podle nové biografie Roberta Hardmana s názvem Elizabeth II: In Private. In Public. The Inside Story si panovnice vroucně přála strávit léto na zámku Balmoral se všemi svými pravnoučaty, a to včetně dětí prince Harryho a Meghan Markle.

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West měl za vystoupení na londýnském festivalu dostat obří honorář

Americký rapper Kanye West, v současnosti vystupující pod jménem Ye, měl být hlavní hvězdou letošního ročníku londýnského festivalu Wireless. Podle dostupných informací webu Mirror mu pořadatelé za tři vystoupení nabídli závratných 11 milionů liber (přibližně 15 milionů dolarů). Celá akce však skončila fiaskem, když britské ministerstvo vnitra v pondělí rapperovi zamítlo vstup do země s odůvodněním, že jeho přítomnost by nebyla v zájmu veřejného blaha.