Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
Libor Novák , newsbox.cz 22. listopadu 2024 9:59
Sdílej:

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Použití balistické rakety s více hlavicemi (MIRV) ze strany Ruska během bojů na Ukrajině představuje závažný zlom v mezinárodních bezpečnostních paradigmatech a současně eskaluje již tak napjatou situaci mezi Moskvou a Západem. Tato událost nejenže porušuje dekády trvající zásady odstrašení z dob studené války, ale také vyvolává obavy z možných budoucích scénářů zahrnujících jaderné zbraně.

Od dob studené války byly balistické rakety s více hlavicemi konstruovány jako základní prvek doktríny vzájemně zaručeného zničení (MAD). Tento koncept spočíval v tom, že i po jaderném útoku by přeživší část arzenálu dokázala zničit klíčové cíle protivníka, čímž by jakýkoli útočník riskoval vlastní devastaci. Tato doktrína měla zajistit, že jaderné zbraně zůstanou nástrojem odstrašení, nikoli použití.

Hans Kristensen, ředitel projektu pro nukleární informace při Federaci amerických vědců, však upozorňuje, že použití MIRV raket může vést spíše k provokaci preventivních útoků, než k jejich odstrašení. Důvodem je fakt, že zničit více hlavic na odpalovacím zařízení je snazší než čelit jejich zneškodnění během letu.

Použití rakety vybavené MIRV proti ukrajinskému městu Dnipro přináší několik klíčových poznatků. Záběry útoku ukázaly, jak jednotlivé hlavice dopadají pod různými úhly, což klade obrovské nároky na systémy protivzdušné obrany, které musí každou hlavici zneškodnit samostatně. I přesto, že tyto hlavice nebyly jaderné, jejich nasazení v konvenčních operacích vytváří nové bezpečnostní riziko a stupňuje nejistotu.

Rusko sice Spojené státy předem informovalo o plánu použít tuto raketu, což zabránilo okamžitému vzplanutí mezinárodních obav, ale otázky přetrvávají. Každý další ruský odpal obdobného typu může nyní vyvolat paniku napříč Evropou. Klíčová otázka zní: Bylo toto jen cvičení, nebo jsme svědky konce doktríny odstrašení?

Analytici se shodují, že nasazení MIRV v boji představuje přímé ohrožení stability globálního bezpečnostního systému. Použití těchto zbraní sice není jaderné, ale přesto významně narušuje vnímanou hranici mezi konvenčním a jaderným konfliktem. Tento krok může vést k posílení závodů ve zbrojení a vytvoření nových strategií na obou stranách konfliktu.

Zůstává otázkou, zda mezinárodní společenství dokáže najít cestu k obnovení důvěry v odstrašení, nebo zda se svět posouvá k éře, kde hrozba jaderné eskalace přestává být pouze teoretická.

Stalo se