Rusko je ochotno jednat s USA na úrovni vysokých představitelů

Rusko je po plánovaném rusko-americkém jednání v Káhiře o jaderných zbraních, které se má uskutečnit koncem tohoto měsíce, ochotno jednat s Washingtonem dál, a to na úrovni vyšších představitelů. Novinářům to dnes podle agentury TASS řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Dodal, že o Ukrajině se ale Moskva s Washingtonem bavit nehodlá.

Rusko, Kreml

Součástí rozhovorů by nicméně mohla být debata o výměně zajatců, konkrétně obchodníka se zbraněmi Viktora Buta a basketbalistky Brittney Grinerové.

V Turecku tento týden poprvé od začátku války na Ukrajině jednali ruští a američtí představitelé, potvrdilo ve čtvrtek ruské ministerstvo zahraničí. Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns a šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin na svém pondělním setkání v Ankaře hovořili o "citlivých" otázkách, uvedla Moskva.

Podle ruského ministerstva zahraničí budou kontakty pokračovat, protože 29. listopadu má v Káhiře začít rusko-americké jednání o strategických zbraních v rámci smlouvy Nový START. Rjabkov dnes na tiskové konferenci odpověděl kladně na otázku, zda se po Káhiře plánují rusko-americké kontakty na vyšší úrovni.

"Pokud dají Američané najevo ochotu a zájem o takováto jednání, tak se jim nebudeme bránit," řekl náměstek. Uvedl také, že ruskou delegaci v Káhiře povede zástupce šéfa odboru pro nešíření zbraní z ruského ministerstva zahraničí Vladimir Leontěv. Zároveň ale dodal, že o Ukrajině, kde Rusko rozpoutalo koncem února válku, Moskva jednat nechce.

"Co se týká Ukrajiny, tak s nimi (Američany) jednoduše není o čem mluvit," uvedl Rjabkov. Prohlásil, že Washington a Moskva mají v tomto ohledu diametrálně odlišné postoje, takže dialog není možný.

Jak Rjabkov nicméně zmínil, Rusko doufá, že by se s USA mohlo podařit dohodnout na výměně vězňů, která by zahrnovala mimo jiné nechvalně známého obchodníka se zbraněmi Viktor Buta, kterému se přezdívá Obchodník se smrtí. Jak poznamenala britská BBC, je to vůbec poprvé, co ruští představitelé veřejně zmínili, že by But mohl být součástí výměny.

Spojené státy již dříve uvedly, že by chtěly výměnu uskutečnit, aby tak byla propuštěna americká basketbalistka Brittney Grinerová. Ta byla letos v létě v Rusku odsouzena k devítiletému vězení za držení drog. Agentura Reuters ve čtvrtek uvedla, že Grinerová je nyní v trestanecké kolonii v Mordvinsku, zhruba 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.

Jak náměstek ruského ministra zahraniční dnes uvedl, pokud jde o jednání mezi USA a Ruskem, ještě nebylo dosaženo "shody", nicméně "je nepopiratelné, že Viktor But je mezi těmi, o kterých se diskutuje (v souvislosti s výměnou) a určitě počítáme s pozitivním výsledkem". But byl odsouzen v USA v listopadu 2011 k 25 letům za mřížemi.

Témata: Rusko | USA

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější