Podle USA a Ruska nebudou jednání příští týden snadná, možná hned skončí

Diplomatická jednání mezi Ruskem, USA a NATO plánovaná na příští týden možná selžou hned po prvním setkání v pondělí v Ženevě. Podle dnešní zprávy ruské tiskové agentury RIA Novosti to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva podle něj nehodlá ustupovat ze svých požadavků pod tlakem USA a zároveň je zklamaná ze signálů, které přicházejí z Washingtonu a z Bruselu.

Vladimir Putin

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že neočekává v příštím týdnu průlom ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou. Stále se ale lze vyhnout konfrontaci, prohlásil.

Rjabkov se má v pondělí v Ženevě sejít s náměstkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou. Uvedl, že na rozhovory nepohlíží s optimismem. "Nemohu nic vyloučit, je to zcela reálný scénář a Američané (...) by si ohledně toho neměli dělat žádné iluze," prohlásil náměstek. "Přirozeně nebudeme dělat jakékoli ústupky pod tlakem a za výhrůžek, které neustále vznášejí západní účastníci nastávajících rozhovorů," dodal.

Zástupci Ruska se mají setkat se západními lídry také ve středu v sídle NATO v Bruselu a ve čtvrtek ve Vídni. Podle Rjabkova je však klidně možné, že snaha najít diplomatické řešení situace selže hned v pondělí. "Jsme zklamáni signály, které v posledních dnech přicházejí z Washingtonu, ale také z Bruselu (kde sídlí NATO)," řekl rovněž Rjabkov.

"Nemyslím si, že se příští týden dočkáme nějakého průlomu," uvedl na stanici CNN Blinken. Zároveň ale nevyloučil, že obě země najdou v některých oblastech shodu. Podle něj je stále čas se vyhnout konfrontaci. Blinken přitom zopakoval, že ruská agrese proti Ukrajině by měla "masivní dopad" na Moskvu v podobě ekonomických, finančních a dalších sankcí. Na jejich přípravě pracují USA se spojenci.

Blinken dnes poznamenal, že nelze čekat pokrok v jednání, dokud Rusko "míří pistolí na hlavu Ukrajiny". Západní země nehodlají učinit jednostranné ústupky. Opravdový pokrok se podle ministra dostaví, až Moskva sníží napětí a odvolá svou hrozbu Ukrajině. Brzy se ukáže, zda si ruský prezident Vladimir Putin přeje dialog a diplomatické řešení, nebo konflikt, prohlásil Blinken. V pátek řekl, že ruskou strategií je přijít se "seznamem absolutně nepřijatelných požadavků" a po jejich odmítnutí tvrdit, že druhá strana nespolupracuje.

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella není možné jednat o bezpečnosti v Evropě bez Evropské unie. Podle něj se Brusel dohodl na koordinaci s USA a dalšími partnery. Francouzský ministr pro evropské záležitost Clément Beaune, jehož země od ledna předsedá EU, dnes zdůraznil, že unie nesmí chybět u jednacího stolu s Ruskem. Příští týden se ale počítá vedle bilaterálních rozhovorů pouze s jednáním na úrovní NATO a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Podle západních zemí Moskva shromažďuje u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků a chystá invazi. Kreml to popírá a předložil sérii bezpečnostních požadavků, mezi něž patří například závazek, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ.

Spojené státy jsou podle sobotních vyjádření nejmenovaných vládních činitelů ochotné jednat s Ruskem o recipročním omezení vojenských cvičení ve východní Evropě a o omezení možného rozmísťování raket v oblasti. Nehodlají však Rusku nabízet snížení své vojenské přítomnosti ve východní Evropě, což Moskva požaduje. Jakákoli dohoda bude ze strany USA podmíněna tím, že Moskva ukončí hrozby vůči Ukrajině a neudělá žádné rozhodnutí v tomto směru bez souhlasu Ukrajiny a NATO, řekli médiím činitelé administrativy prezidenta Joea Bidena.

Témata: Rusko | USA | Ukrajina

Norský soud se začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:30 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy

18.01.2022 20:56 Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé…

Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem

18.01.2022 20:05 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují…

18.01.2022 18:54 Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u…

Stoltenberg: NATO chce Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

18.01.2022 17:55 Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách…

WHO vyzvala výrobce vakcín k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:15 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 15:35 Aktualizováno Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do…

Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií

18.01.2022 15:31 Aktualizováno Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií a kde hrozí problémy energeticky…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Nejnovější

reklama