Rusko je údajně připraveno jednat s Ukrajinou, Kyjev je ale skeptický

Rusko je připravené vrátit se k jednání s Ukrajinou a vzít přitom v potaz "současnou realitu", sdělila dnes novinářům podle agentury RIA Novosti mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Ruské ministerstvo obrany zároveň informovalo, že ministr obrany Sergej Šojgu vydal příkaz ke stažení ruských vojsk z pravého břehu řeky Dněpr na jihu Ukrajiny, kde leží i město Cherson.

Rusko, Kreml

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko v reakci na prohlášení Zacharovové uvedl, že Rusku ve skutečnosti nejde o mír na Ukrajině a že chce jen získat čas k přeskupení svých jednotek, k získání nových zbraní nebo k výcviku nedávno mobilizovaných vojáků.

"Jsme stejně jako dříve otevřeni rozhovorům. Nikdy jsme je neodmítali. Jsme připraveni je vést s ohledem na nynější realitu," uvedla Zacharovová. Server Ukrajinska pravda její výrok označil za nečekaný. Ukrajina v minulosti kritizovala, že Rusko v průběhu jednání, které vedlo na jaře s Ukrajinou, odmítalo vzít v potaz vývoj situace a trvalo na svých ultimátech z doby před plnohodnotnou invazí.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Nikolenko ale dnes upozornil, že přestože Rusko navrhuje jednání, dál útočí na civilisty. Na facebooku napsal, že zatímco četl zprávu o údajné ochotě Rusů jednat, na mobilní telefon mu přicházela nová upozornění o leteckém poplachu kvůli vyslání ruských raket na Ukrajinu. "Ti, koho opravdu zajímají mírové rozhovory, neničí města a vesnice a nezabíjejí civilisty. Ruští činitelé začínají nabízet jednání pokaždé, když ruští vojáci čelí porážce," podotkl Nikolenko.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že ani stažení ruských vojsk z Chersonu nebude stačit k tomu, aby se Ukrajina vrátila k jednáním. "Cherson není tím bodem, který doopravdy umožní seriózní vyjednávací proces. Ukrajinský prezident (Volodymyr) Zelenskyj jasně říká - až Rusové opustí ukrajinské území, tak tehdy budou jednání skutečně možná," sdělil Podoljak televizní stanici Nastojaščeje vremja. Podoljak dnes kromě toho zpochybnil, že se Rusové skutečně mají z Chersonu v plánu stáhnout, a řekl, že Kyjev v tomto ohledu nepřikládá váhu oznámením Moskvy, ale informacím rozvědek.

List The Washington Post v sobotu napsal, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku října podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatické rozhovory ukrajinských představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle listu The Washington Post americký kabinet vybízí Zelenského, aby upustil od této podmínky.

V úterý tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov oznámil, že Kyjev je ochotný s Moskvou jednat, ale že hlavní podmínkou ukrajinského prezidenta je obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Agentura AP hodnotí toto prohlášení jako obrat, přestože ukrajinské podmínky pro zahájení jednání, k nimž patří podle Danilova také kompenzace za způsobené škody a potrestání zodpovědných ruských činitelů za spáchané válečné zločiny, jsou pro Moskvu patrně nepřijatelné.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější