Podle světově významné ratingové Standard & Poor’s již Rusko vkročilo do bankrotového stavu. Agentura dnes zveřejnila nové hodnocení bonity Ruska. V posudku, jak píše Lukáš Kovanda, přitom konstatuje, že Rusko je nyní ve stádiu takzvané selektivní platební neschopnosti. Ta nastává, není-li dlužník schopen dostát části svých závazků vůči věřitelům, zatímco jinou část závazků plnit schopen je.
Rusko se podle agentury ocitá v selektivní platební neschopnosti od 4. dubna, kdy svůj dolarový dluh, splatný k danému dni, vypořádalo v rublech. Na základě zpřísněných sankcí, které USA přitvrdily v reakci na masakr v Buče, totiž americké banky, jež vedou účty ruskému ministerstvu financí, nemohly danou výplatu uskutečnit.
Ruské ministerstvo financí ji tedy muselo realizovat v rublech a prostřednictvím domácích finančních institucí. Jenže daný dolarový dluh splatný 4. dubna smluvně nezahrnoval možnost alternativní výplaty v rublech, pročež se jedná o porušení smlouvy. Porušení smlouvy ve vztahu k věřitelům je v očích světově významných ratingových agentur, nejen Standard & Poor’s, známkou platební neschopnosti, tedy v podstatě bankrotu.
Vzhledem k tomu, že Rusko je nadále schopno vypořádávat svůj rublový dluh nebo dluh, jejž lze alternativně v rublech vypořádávat, nevkročilo do bankrotového stavu zcela, ale právě jen částečně, tedy svým způsobem selektivně. Proto stav jeho veřejných financí nyní Standard & Poor’s označuje za selektivní platební neschopnost.
Rusko by mohlo selektivní platební neschopnost odvrátit během třicetidenní lhůty, která běží od 4. dubna. Muselo by však daný dluh vypořádat opravdu v dolarech, namísto rublů. To však bude vzhledem k razanci sankcí obtížné, ne-li nemožné.
Pokud Rusko 4. května, což je nyní nejpravděpodobnější termín, opravdu se vším všudy zbankrotuje, půjde o první bankrot země vůči zahraničí od dob, kdy vůdce bolševiků Vladimir Iljič Lenin stornoval carský dluh poté, co roku 1917 stanul v čele Rady lidových komisařů.
Bankrot však nelze chápat doslovně. Rusko bude mít nadále možnost financovat válčení na Ukrajině, například skrze příjem z vývozu energií, zejména plynu a ropy, do zemí EU. Denně za tento export inkasuje částku odpovídající zhruba 850 milionům až miliardě dolarů. Prostředky přitom získává z velké části v eurech, z menší v dolarech.
Platební neschopnost čili bankrot spočívá spíše v tom, že Rusko ztratí přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Dramaticky mu zdraží obsluha dluhu a náklady půjčování si dokonce i třeba od čínských investorů. Bez toho bude obtížné získávat pro Rusko peníze na investice a zajišťovat ekonomický růst. Rusové se proto musí připravit na hluboký propad životní úrovně. Bankrotový stav Ruska může trvat třeba jedno desetiletí.
Snowboardistka a olympionička Šárka Pančochová se přesvědčila o tom, jak nebezpečným sportem může být snowboarding. V Japonsku se totiž během jízdy ocitla pod lavinou. Nic se jí naštěstí nestalo díky včasnému zásahu spolupracovníků.
Uplynul měsíc od chvíle, kdy Veronika Arichteva sdělila veřejnosti tu nejsmutnější možnou zprávu a následně se z pochopitelných důvodů odmlčela. Až ve čtvrtek konečně našla síly prozradit, jak s rodinou prožila uplynulé týdny.
Série víkendových výluk v provozu pražského metra bude pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Vlaky nebudou obsluhovat několik stanic na lince C, kde bude probíhat oprava trati. Zavedena bude náhradní autobusová doprava.
Všem kolegům se ulevilo, když se "nezvěstná" herečka Vilma Cibulková konečně ozvala. Dala však najevo pořádné rozčarování z toho, co se i kvůli vyjádřením některých kamarádů psalo o její osobě v posledních dnech.
U plzeňského krajského soudu v pátek padl rozsudek v případu primáře domažlické nemocnice, který měl loni v říjnu jednu ženu zavraždit a u druhé se o to pokusit. Lékař si vyslechl, že dostane výjimečný trest. Ve vězení má strávit následujících 28 let.
Velká Británie je jako monarchie zemí některých zvláštních zvyků a dnešek je toho důkazem. Na den přesně před 77 lety se narodil současný král Karel III., ale jeho narozeniny už se letos slavily. Až dlouho po oslavě musel panovník učinit jedno zcela zásadní personální rozhodnutí.
Česko již vyhlíží prodloužený víkend, který bude delší o sváteční pondělí, kdy si lidé připomenou události vedoucí k pádu komunistického režimu. Půjde o třetí a poslední podzimní svátek, tentokrát ale bude jedna věc jinak.
Změny týkající se důchodů, které slibuje příští vláda, jsou zatím v nedohlednu, protože Petr Pavel ještě nejmenoval Andreje Babiše (ANO) premiérem. Po středečním jednání obou politiků na Pražském hradě je navíc jasné, že prezident s úpravami penzijního systému nesouhlasí.
Vánoce i Silvestr se nezadržitelně blíží, o víkendu se budeme nacházet už v polovině listopadu. Veronika Žilková si to zjevně uvědomuje, protože již odhalila, jaké má vánoční plány. Jejich součástí je i její současný partner.
Říká se, že pokrok nezastavíš, ale britské monarchii je občas vyčítáno, že jde o zkostnatělou instituci. Nejnovější slova prince Williama to zdánlivě potvrzují. Budoucí král totiž prozradil, jak jako rodič přistupuje k mobilním telefonům u svých dětí.
Herec Will Ferrell narazil na nečekanou překážku během natáčení svého nového golfového komediálního seriálu pro Netflix. Hvězda filmů jako Zprávař si musela dát přestávku, protože utrpěl zranění mimo natáčecí plac, které mu tento týden znemožnilo natáčet.
Třiasedmdesátiletá Sharon Osbourne se upřímně svěřila s osobními těžkostmi, kterým čelí po smrti manžela Ozzyho Osbournea, který zemřel v červenci ve věku 76 let. Pár dní předtím, než má její syn Jack nastoupit do reality show I'm A Celeb, se Sharon, Jack a jejich dcera Kelly sešli, aby po měsících pauzy natočili první díl podcastu The Osbournes, ve kterém vzdali hold zesnulé rockové legendě a probrali své truchlení.