Rusko může přepravovat zboží do Kaliningradu po železnici

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 13. července 2022 17:22 | akt. 13. července 2022 19:28
Sdílej:

Litva se bude řídit dnešním doporučením Evropské komise (EK) a umožní, aby se ruské zboží podléhající sankcím Evropské unie tranzitem po železnici dostalo do ruské Kaliningradské oblasti, která je na baltském pobřeží obklopena Polskem a Litvou. S odvoláním na litevské ministerstvo zahraničí to uvedla agentura Reuters.

Vilnius tak změnil své červnové rozhodnutí, kdy přes litevské území do Kaliningradu zakázal přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce EU. Ruská média dnes ráno informovala, že EU hodlá zařídit, aby Rusko mohlo bez omezení dopravovat zboží na své odloučené území.

Podle dokumentu, který dnes zveřejnila EK, stále platí zákaz po silnici dovážet zboží, na které se vztahují protiruské sankce. Omezení se ale nevztahuje na železniční dopravu. Členské státy by však tyto vlaky měly kontrolovat, uvádí v dokumentu komise. Například doprava vojenského vybavení nebo zboží, které lze využít ve válce, je nadále zakázaná bez ohledu na druh dopravy.

Litevské ministerstvo zahraničí se doporučením EK bude řídit, předchozí pravidla ale podle něj byla pro Vilnius přijatelnější. "Pravidla pro tranzit do Kaliningradu mohou vyvolat neoprávněný dojem, že západní země zmírňují svůj postoj a sankční politiku vůči Rusku," píše se v prohlášení.

Deník Izvestija s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie dnes ráno uvedl, že EU se chystá zařídit, aby Rusko mohlo bez omezení dopravovat zboží přes Litvu do Kaliningradské oblasti. Brusel podle deníku Moskvě předal dokument s návrhem, který "zcela vyhovuje" jejím požadavkům.

Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti, která je součástí Ruské federace, avšak je vklíněna mezi Polsko a Litvu, je už měsíc předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem. Rusko omezení dopravy označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření. Litva ale tento měsíc v souladu s unijními sankcemi rozšířila omezení také například na alkohol nebo dřevo. Podle deníku Izvestija se omezení dotkla asi 30 procent dodávek.

V dokumentu podle ruského listu stojí, že není možné bránit přepravě mezi jednotlivými částmi Ruska. Tento postoj EU by podle ruského listu mohl být upřesněn v připravovaném sedmém balíku protiruských sankcí.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj bude opět přesvědčovat Trumpa. Politiky čeká jednání na Floridě

Trumpova soukromá rezidence Mar-a-lago se dnes stane centrem diplomatického úsilí kolem Ukrajiny. Její prezident Volodymyr Zelenskyj dorazí na jednání s americkým protějškem. Očekává se, že oba politici povedou diskuze o bezpečnostních zárukách či územních otázkách.

Světové celebrity
Brigitte Bardotová

Zemřela legenda a ikona. Brigitte Bardotová rozesmutnila svět filmu

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

České celebrity
Karlos Vémola

Žádné drogy. Obviněného Vémoly se zastali jeho blízcí spolupracovníci

Karlos Vémola by poslední plnohodnotný týden letošního roku, který se právě chýlí ke konci, nejradši vymazal z paměti. Zadržela a obvinila ho totiž policie. MMA zápasník trvá na své nevině, což potvrdil již v pátečním prohlášení. V sobotu se pak jeho tým ozval znovu. 

Domácí
Andrej Babiš

Příjemný šok. Babiš se pochlubil, že si telefonoval s Trumpem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě.