Valné shromáždění OSN dnes převážnou většinou přijalo rezoluci, jež viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině, vyzývá k okamžitému příměří a k ochraně milionů civilistů a jejich domovů, škol a nemocnic, které jsou pro jejich přežití nezbytné.
Je to již podruhé, co 193členné Valné shromáždění v drtivé většině izolovalo Rusko kvůli tomu, co Moskva nazývá "speciální vojenskou operací", která má za cíl zničit ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil ruskou "absurdní válku", která připravila o život tisíce lidí a z milionů dalších udělala uprchlíky.
Ve prospěch rezoluce předložené Ukrajinou a jejími spojenci hlasovalo 140 zemí. Pět zemí - Rusko, Bělorusko, Severní Korea, Sýrie a Eritrea - bylo proti. Osmatřicet států, včetně Číny, se zdrželo hlasování.
Rezoluce vyzývá k okamžitému stažení ruských sil z Ukrajiny a zastavení veškerých ruských útoků na civilní objekty, včetně škol a nemocnic. Text přitom odsuzuje ruské ostřelování, nálety a obléhání ukrajinských měst, včetně jihoukrajinského přístavního města Mariupolu. Požaduje rovněž, aby nebylo bráněno v dodávkách humanitární pomoci do těchto míst. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou závazné, ale mají politickou váhu, připomíná agentura Reuters.
Ruský vyslanec v OSN Vasilij Něbenzja dnes schválenou rezoluci označil za "pseudohumanitární návrh", který na situaci nahlíží jednostranně. Západní země přitom opět obvinil z toho, že vedou kampaň "bezprecedentního tlaku" ve snaze získat hlasy. To Spojené státy odmítají.
Americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová dnešní hlasování označila za velký úspěch.
Jihoafrická republika předložila konkurenční návrh rezoluce, který se zaměřoval na humanitární situaci a Rusko nezmiňoval. Rusko vyzvalo členské země, aby podpořily tento návrh. Valné shromáždění se však rozhodlo o jihoafrickém návrhu nejednat poté, co Ukrajina vyzvala k hlasování podle pravidla, které se vztahuje na návrhy rezolucí o stejné otázce.
Členské státy OSN dnes hlasovaly téměř stejně jako 2. března, kdy Valné shromáždění na mimořádném zasedání přijalo rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu poměrem 141 hlasů ku pěti. Proti stejně jako dnes byly Rusko, Bělorusko, Sýrie, Eritrea a Severní Korea.
Rada bezpečnosti OSN předtím zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci a ochraně civilistů na Ukrajině, která se nezmiňuje o roli Moskvy. Něbenzja k tomu uvedl, že "hlasování odhalilo, kdo upřednostňuje politizaci celé záležitosti před poskytováním humanitární pomoci Ukrajincům s podporou OSN".
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.