Rusko na Ukrajině údajně použilo chemické zbraně
Ruské síly použily při ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské oblasti na jižním území země chemickou bojovou látku. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na prohlášení velitele jednoho ze skupin ukrajinských ozbrojených sil, Oleksandra Tarnavského. Moskva se k obvinním nevyjádřila.
Generál Tarnavskyj, který vede uskupení Tavrija, uvedl, že nepřítel porušuje mezinárodní úmluvy tím, že použil chemickou munici. Během posledních 24 hodin prý byla dvakrát ostřelována oblast Novodanylivka střelami z raketometů, jež obsahovaly pravděpodobně chemickou látku chlorpikrin.
Tarnavskyj na sociální síti telegram zdůraznil, že během těchto útoků naštěstí nedošlo k žádným obětem ani zraněním. Použití chemických zbraní přesto porušuje mezinárodní úmluvy, ačkoliv v případě Ruska nejde o nic výjimečného.
Podle dostupných údajů generál Tarnavskyj velel jednotkám, které v minulém roce osvobodily Cherson, jediné regionální centrum, které bylo dobyto Ruskem po jeho vpádu na Ukrajinu v únoru loňského roku.
Chlorpikrin je organická sloučenina, která byla původně vyvinuta jako chemická látka pro válečné účely. Jedná se o toxickou a dráždivou látku, která může být využívána jako chemická bojová látka. Chlorpikrin se používal jako jedna z prvních sloučenin chemických bojových látek během první světové války.
Jeho páry jsou silně dráždivé pro dýchací cesty a oči, což způsobuje slzení, kašel a podráždění. Při vdechování může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození plic a dýchacího systému. Dávky větší než určitá hranice mohou mít smrtelné následky.
Chlorpikrin byl mnohokrát odsouzen jako nehumánní zbraň, a jeho použití je zakázáno mezinárodními úmluvami, jako je Úmluva o chemických zbraních. Rusko zatím obvinění z použití této látky nekomentovalo.
Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů
04.10.2023 13:52 Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s…
U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí
04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…
EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz
03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…
Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu
03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…
Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti
03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…
Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády
02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…
Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy
02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…
Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor
02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…
Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci
01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…
Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí
01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…