Spojené státy nevydaly víza ruskému ministrovi vnitra Vladimiru Kolokolcevovi a jeho delegaci, oznámila dnes agentura Interfax s odvoláním na ruského zástupce v Radě bezpečnosti OSN. Ministr a členové jeho delegace se měli v OSN zúčastnit vrcholné schůzky policejních náčelníků, uvedl velvyslanec Vasilij Něbenzja.
Interfax v této souvislosti připomněl ruské naléhání, aby Američané vydali víza šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi na zářijové zasedání Valného shromáždění OSN.
"Kvůli počínání americké strany byla zrušena účast delegace ruského ministerstva vnitra vedené ministrem Vladimirem Kolokolcevem na (policejním) summitu. Ruská delegace prostě nedostala víza," řekl Něbenzja během setkání policejních náčelníků. Počínání USA označil za "flagrantní porušení povinností a závazků" plynoucích z dohody o sídle OSN v New Yorku.
O den dříve náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že ruská strana žádala o víza s velkým předstihem.
Ještě dříve ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov prohlásil, že Rusko bude trvat na zajištění nerušeného příjezdu všech ruských představitelů na Valné shromáždění OSN, což určitě platí o cestě šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova na VS OSN. Velvyslanectví se kvůli tomu už obrátilo na Bílý dům a ministerstvo zahraničí USA s požadavkem, aby země, v níž se nachází sídlo OSN, okamžitě vydala víza ministrovi Lavrovovi a všem členům jeho delegace.
VS OSN má zasedat od 13. do 27. září, Lavrov by se chtěl zúčastnit všeobecné rozpravy, začínající 20. září.
Deník Kommersant připomněl, že USA zařadily Kolokolceva na svůj sankční seznam 6. dubna. Spolu s ministrem se na "černou listinu" dostal šéf správy ministerstva vnitra pro boj proti extremismu Timur Valiulin, šéf bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev a velitel ruské národní gardy Viktor Zolotov.
Na Lavrova a také na ruského prezidenta Vladimira Putina uvalily USA sankce krátce po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ještě dříve tak učinila Evropská unie, Británie a Kanada.
Zima sice v Česku pokračuje, ale počasí se v posledních dnech oteplilo. Příští únorový víkend by však měl přinést ochlazení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ivana Gottová či Laďka Něrgešová. Česko už letos oslavilo několik kulatin významných osobností a další na seznam výhledově přibudou. Bude mezi nimi i slavná zpěvačka Lucie Bílá, která v dubnu oslaví 60. narozeniny.
Policie v týdnu obvinila několik osob z podvodu, při kterém vznikla škoda ve výši přes čtyři miliardy korun. Obviněným hrozí až desetileté vězení. Kauza se týká stovek tisíc kusů elektroniky, zejména od americké společnosti Apple.
Lukáš Langmajer a Jitka Boho. Byla to loni velká lovestory, která se hodně řešila. Možná i proto si všichni mysleli, že taková láska musí dlouho vydržet. Už na začátku února se ale objevily spekulace o rozchodu herce s modelkou.
Epsteinova kauza se stane tématem i v české politice. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) v této věci interpeloval premiéra Andreje Babiše (ANO). Česko by podle Lipavského mělo prověřit možné působení Epsteinovy sítě u nás a zjistit, zda zde nejsou nějaké oběti sexuálního delikventa.
Štefanu Margitovi vrcholí přípravy na premiéru posledního představení v dlouholeté a úspěšné operní kariéře. On sám možná nečekal, co zaujme jeho fanoušky. Někteří totiž pojali podezření, že si nechal udělat tetování. Kde je pravda?
Největší nadějí české olympijské výpravy během úvodního dne her v Itálii měla v sobotu být Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka se ale ze zdravotních důvodů nezúčastní závodu na 3000 metrů, v němž získala dva ze svých sedmi cenných kovů.
Mrazivé počasí v posledních dnech na většině míst ustoupilo. Teploty vystoupaly nad nulu a dostavila se obleva. Kvalita sněhových podmínek se zhoršila i na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Česko zasáhla před víkendem smutná zpráva. Nejen herecká obec smutní kvůli úmrtí legendární Jany Brejchové, bylo jí 86 let. Hned v pátek večer se objevily první reakce na odchod této velké osobnosti tuzemské kulturní scény.
Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít.
Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová. O jejím úmrtí informovala její dcera, rovněž známá herečka Tereza Brodská. Poslední období svého života strávila umělkyně v léčebně dlouhodobě nemocných v Motole, kam se uchýlila poté, co se kvůli vážnému neurologickému onemocnění musela stáhnout z veřejného dění.