Rusko začalo ve velkém produkovat rakety Iskander a střely Kalibr s plochou dráhou letu už před únorovou invazí na Ukrajinu. Píše to dnes list The New York Times (NYT) s odvoláním na analýzu bezpečnostní společnosti Janes. Podle listu to může být jedním z vysvětlení, kde Rusko bere munici na současné masivní ostřelování ukrajinské infrastruktury a měst.
"Pravděpodobně je vyrábějí i teď... mnoho závodů spojených s ruským vojensko-hospodářským průmyslem pracuje na tři směny, a dokonce i o víkendech," píše se v analýze.
Rusko si před vpádem na Ukrajinu rovněž velmi pravděpodobně vytvořilo zásoby mikročipů a dalších technologií potřebných k výrobě přesně naváděných raket. Podle analýzy společnosti Janes jsou tyto komponenty používány i k civilním účelům, a Moskva je tak mohla získat prostřednictvím třetích stran - společnostní nebo států, které byly ochotny riskovat postihy za dodání těchto materiálů Rusku.
Rusko v úterý v zatím největším vzdušném útoku na ukrajinské území vypálilo bezmála sto střel. Měsíce předtím ale západní i ukrajinští činitelé upozorňovali, že se ruské zásoby střel a dalších zbraní výrazně tenčí. Útok vyvolal otázky, nakolik je ruský zbraňový arzenál doopravdy vyčerpán a kde případně Moskva své zásoby doplňuje.
Kromě velkých zásob vytvořených před válkou je podle NYT mimo jiné možné, že zbraně Rusku dodává Írán nebo Severní Korea, jak se domnívají američtí činitelé.
Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu uvedl, že má Rusko potíže s doplněním zásob zbraní, aby dostálo požadavkům na bojišti, "a proto se obrací na Írán a Severní Koreu". Pchjongjang i Teherán to od začátku války odmítají, píše NYT.
Dalším možným scénářem je, že Moskva k masivním vzdušným úderům využívá střely určené pro protivzdušnou obranu, včetně raket S-300. Rusko ve čtvrtek podle ukrajinských vzdušných sil vypálilo proti ukrajinským městům nedaleko frontové linie nejméně deset těchto střel. Podle vojenských činitelů i odborníků je využívání S-300 Ruskem i pro útočné účely náznakem, že Moskvě dochází jiná munice.
Bohužel, ani leden se v Česku neobešel bez úmrtí známých osobností. Odešel například herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič, bylo mu 70 let. Poslední rozloučení, na které veřejnost stejně nemůže, se podle dostupných informací ještě neuskutečnilo.
Policie od středečního vyšetření vyšetřuje loupežné přepadení v Brně. Pachatel odešel s nepořízenou, z místa činu utekl bez hotovosti. Zatím je ale na útěku před strážci zákona. Muž může být nebezpečený, varovali policisté.
Český rozhlas opustí jedna z jeho nejvýraznějších tváří. Moderátorka Lucie Výborná, kterou dobře znají i diváci České televize, po dvaceti letech opustí veřejnoprávní rozhlasovou stanici Radiožurnál, v jejímž vysílání dělá rozhovory se zajímavými osobnostmi.
Slovensko odmítlo americkou pozvánku do Trumpovy rady míru. Premiér Robert Fico (Smer-SD) za nabídku poděkoval a vysvětlil, že Bratislava by nikdy neplatila za členství v jakékoliv podobné instituci.
Poslanec Filip Turek (Motoristé), který stále doufá ve jmenování ministrem životního prostředí, se v těchto dnech neopírá pouze do prezidenta Petra Pavla. Terčem se pro Turka stal například i známý herec Hynek Čermák. Čím mu politik pohrozil?
Zimní počasí v Česku opět úřaduje. Na většině území spadlo od noci několik centimetrů sněhu, nadílka má ještě pokračovat. Nebezpečí bude následně představovat náledí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová byla hvězdou v divadle a stále je filmovou a televizní celebritou. Momentálně se chystá zazářit i v rádiu. Prsty v tom mají tvůrci nejslavnější rádiové show v České republice. Asi tušíte, o koho jde.
Napjatou situaci mezi prezidentem a šéfem diplomacii se rozhodl okomentovat i Miloš Zeman, předchůdce Petra Pavla na Pražském hradě. Exprezident vyjádřil názor, že esemesky ministra Petra Macinky nejsou vydíráním. Zásadní však bude stanovisko policistů.
Čeští hokejoví fanoušci už pomalu vyhlížejí zimní olympijské hry, kde se po letech opět představí hvězdy z NHL, a věří v opakování úspěchu z Nagana. U toho před 28 lety nechyběl Jaromír Jágr, který sice pokračuje v kariéře, ale momentálně se raději užívá života.
Šéf české diplomacie Petr Macinka (AUTO) se den po vyhrocení sporu s prezidentem Petrem Pavlem setkal s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Podle svých slov se s ním nakonec nebavil o aktuálním napětí mezi sebou a hlavou státu. Zdůraznil také, že je zcela na Česku, koho pošle na summit aliance.
Blíží se víkend na přelomu ledna a února, který bude poměrně mrazivý. Ani přes den se totiž teploty nemusí na řadě míst dostat nad nulu. Může také slabě sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Legendární hudebník Ivan Mládek dostal o uplynulém víkendu smutnou zprávu. Zemřel jeden z hudebníků, který sehrál důležitou roli v začátcích Mládkovy hvězdné kariéry.