Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s Putinem

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 27. května 2022 18:00
Sdílej:

Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po dnešním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pětačtyřicetiminutový hovor byl podle Nehammera důležitý, protože Putina konfrontoval s realitou války na Ukrajině. Prezident podle agentury Reuters kancléři sdělil, že je ochoten jednat o výměně vězňů zajatých při bojích na Ukrajině.

Kreml ve své zprávě po telefonátu uvedl, že západní obvinění vůči Moskvě z podílu na potravinové krizi jsou nepodložená, uvedla agentura TASS. Skutečnými příčinami jsou podle Moskvy mimo jiné protiruské sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií. Ukrajina by podle Putina měla co nejdříve odminovat své přístavy.

"Proběhla důkladná výměna názorů na otázky související s globální potravinovou bezpečností. Vladimir Putin zdůraznil, že pokusy obviňovat Rusko z obtíží při dodávkách zemědělských produktů na světové trhy jsou neopodstatněné," uvedla tisková služba Kremlu.

Rusko od 24. února blokuje ukrajinské černomořské přístavy a znemožňuje tak vývoz obilí ze země, která patří k jeho nejvýznamnějším exportérům.

Podle ukrajinských činitelů je na Ukrajině zablokovaných 20 milionů tun obilí určených k vývozu. OSN varuje, že pokud se dodávky z Ukrajiny nedostanou na předválečnou úroveň, hrozí v některých zemích dlouhodobý hladomor. Rusko nabídlo, že v Černém moři otevře koridor pro vývoz potravin, chce za to ale zmírnění protiruských sankcí.

Putin v telefonátu také obvinil Kyjev ze "sabotáže" mírových rozhovorů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom v úterý prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským protějškem, a ne přes prostředníky.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Další nebezpečí kvůli počasí. V dalších částech Česka hrozí požáry

Meteorologové v pátek upřesnili dřívější varování před požáry. Výstraha se rozšiřuje na sobotu a neděli na většinu území Čech s výjimkou jihu a severovýchodu a na neděli i o většinu Olomouckého kraje. Varování před vysokými až extrémními teplotami zůstává beze změny, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Sport
Ilustrační fotografie.

Český reprezentační fotbal přichází o hvězdu. Schick končí v národním týmu

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Tajemný osobní život Charlotte Gottové. Němci propálili jednu citlivou věc

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla.