Rusko nepůjde proti NATO, tvrdí Putin. Pohrozil ale Finsku

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
Libor Novák 17. prosince 2023 15:08
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden prohlásil na začátku prosince, že v případě, že Rusko zvítězí na Ukrajině, může napadnout země Severoatlantické aliance (NATO). Ruský prezident Vladimir Putin v nedělním rozhovoru s ruskou státní televizí Rossija označil toto tvrzení za naprostý nesmysl.

Podle Putina se Biden snaží ospravedlnit svou "chybnou politiku" vůči Rusku. Putin zdůraznil, že Rusko nemá žádný zájem o boj se zeměmi NATO z geopolitického, ekonomického nebo vojenského hlediska.

Tímto postojem reagoval na Bidenovo varování, že Putin by mohl pokračovat v expanzi i na území NATO po vítězství na Ukrajině. Válka na Ukrajině vyvolala největší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od kubánské raketové krize v roce 1962.

Putin rovněž kritizoval rozhodnutí Finska připojit se k NATO, což považuje za provokativní krok. V reakci na tuto situaci plánuje Rusko vytvoření nového vojenského okruhu na severovýchodě země, konkrétně Leningradského vojenského okruhu, a koncentraci vojenských jednotek v této oblasti.

Finsko v pátek večer znovu uzavřelo celou hranici s Ruskem. Vláda ve čtvrtek rozhodla, že opět nechá uzavřít dva opětovně otevřené přechody, protože na ně během včerejška dorazilo přes 70 zájemců o azyl.

Finská vláda tak zvrátila své předchozí rozhodnutí z úterý, kdy rozhodla o otevření hraničních přechodů Vaalimaa a Niirala od čtvrtka. Nové opatření potrvá nejméně do 14. ledna. "Pokusy o vstup do země začaly rychleji, než jsme očekávali, když byly přechody opět otevřeny," vysvětlila ministryně vnitra Rantanenová podle serveru Yle.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.

Stalo se
Zahraničí
Marco Rubio

Mírová jednání očima Evropanů: Tlačí se na Kyjev, Moskva má klid

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

České celebrity
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Jiří Mádl to možná tušil. Na jeho Vlny se naladili i Slováci

Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku. 

České celebrity
Pietní místo pro Annu Slováčkovou

Anně Slováčkové (†29) splní všechna přání. Felix řekl, jak to bude s hrobem

Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump nevyloučil konec amerických snah o dosažení míru

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.