Rusko ocenilo papežovu výzvu směrem k Ukrajině

Kreml chápe výzvu papeže Františka k jednáním o ukončení války na Ukrajině jako pochopitelnou a tvrdí, že Rusko je připraveno usednout ke jednacímu stolu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však zároveň upozornil, že Kyjev tato jednání vyloučil kvůli svému nesprávnému přesvědčení o možné porážce Ruska ze strany Západu.

Dmitrij Peskov

Peskov připomněl, že i ruský prezident Vladimir Putin opakovaně hovořil o ochotě Ruska jednat a "o otevřenosti řešit naše problémy prostřednictvím dialogu".

Peskov uvedl, že tyto návrhy narazily na absolutní odmítnutí ze strany "kyjevského režimu", který nechce připustit žádná jednání.

Kremlský mluvčí také dodal, že tuto pozici Kyjeva podporují prohlášení "mnoha evropských zemí, které se stále snaží odsoudit Rusko k strategické porážce, jak si myslí". Peskov však označil tato očekávání za hluboký omyl, který je podle něj nejvíce patrný na bojišti na Ukrajině.

Ukrajina odmítla v neděli výzvu papeže Františka k jednáním o ukončení války s Ruskem, přičemž prezident Volodymyr Zelenskyj označil papežovo zapojení za "virtuální zprostředkování".

Vatikán se od soboty večera snaží vysvětlit papežovy slova o "odvaze zvednout bílou vlajku a vyjednávat", které se týkají války na Ukrajině.

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni vysvětlil, že papež použil slovní spojení "bílá vlajka", aby vyzval k příměří dosaženému prostřednictvím odvahy vyjednávat. Vatikán zdůraznil, že termín "bílá vlajka" v tomto kontextu znamená "zastavení bojů a příměří dosažené s odvahou jednat", nikoli kapitulaci.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Františkova výzva k jednáním je žádostí směřovanou k západním spojencům Kyjeva, aby opustili ambice porazit Rusko a uznali chybu Západu ve válce na Ukrajině.

Ve videovzkazu, ze kterého citovala stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), Zelenskyj připomněl, že na Ukrajině bylo kdysi mnoho bílých domů a kostelů, které "jsou dnes spáleny a rozbity ruskými granáty". Podle Zelenského to "velmi výmluvně mluví o tom, kdo má přestat, aby válka skončila".

Uvedl, že "ruští vrazi a kati" nepronikají dál do Evropy jen díky tomu, že jim v tom brání Ukrajinci "se zbraněmi v rukou a pod modro-žlutou vlajkou".

"Chrání život a lidstvo," dodal Zelenskyj s tím, že duchovní jim poskytují podporu "modlitbou, rozhovorem a skutky. Toto je církev - s lidmi. A ne se kdesi tam, dva a půl tisíce kilometrů odsud, věnovat virtuálnímu zprostředkování mezi tím, kdo chce žít, a tím, kdo tě chce zlikvidovat".

Papež v rozhovoru pro zpravodajský kanál RSI vyzval nestydět se vyjednávat, přičemž argumentoval, že vyjednávání není kapitulace. "Je to odvaha nedohnat zemi k sebevraždě," tvrdil.

Tato papežova slova vyvolala ostrou reakci Kyjeva i několika evropských politiků. Papežova slova komentoval mimo jiné polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. "Co kdybychom pro rovnováhu povzbudili (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby měl odvahu stáhnout svou armádu z Ukrajiny? Mír přijde okamžitě bez potřeby jednání," uvedl.

Lotyšský prezident Edgards Rinkévičs zase v komentáři k papežovým slovům napsal: "Nemůžete kapitulovat tváří v tvář zlu, musíte s ním bojovat a porazit ho, aby zlo vztyčilo bílou vlajku a kapitulovalo."

Němci zadrželi tři teenagery, plánovali teroristický útok

12.04.2024 15:21 Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským…

Putin se opět vyjádřil k údajným ruským plánům útoku na jiné evropské země

12.04.2024 11:26 Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím…

Fico podpořil Ukrajinu na cestě do EU a odsoudil ruskou agresi

11.04.2024 21:50 Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z…

Rusové tvrdí, že na Ukrajině působily britské speciální síly

11.04.2024 15:39 Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že na Ukrajině působila britská speciální námořní…

Válka na Ukrajině: Ruské útoky ze vzduchu pokračují. Cílí se na energetiku

11.04.2024 11:44 Rusko v noci na čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu více než 40 raket a uskutečnilo 40 dronových útoků,…

Rusové získávají převahu nad Ukrajinou. Rozhodne americká pomoc Kyjevu

11.04.2024 10:12 Pokud Spojené státy brzy poskytnou Ukrajině podporu v podobě munice a zbraní, Rusko získá nad…

Evropští poslanci schválili reformu azylového systému EU

10.04.2024 20:01 Evropští poslanci dnes schválili reformu azylového systému Evropské unie. Po letech diskusí a sporů…

Rusko v noci pokračovalo s útoky na ukrajinskou energetiku

10.04.2024 15:27 Kyjev ve středu uvedl, že noční letecké útoky na jihu Ukrajiny poškodily několik zařízení určených…

Biden považuje Trumpa za hlavní hrozbu pro americkou demokracii

10.04.2024 09:34 Americký prezident Joe Biden označil svého předchůdce a vyzyvatele Donalda Trumpa za hlavní hrozbu…

Cameron v USA ocenil českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu

09.04.2024 21:38 Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických…

Související:

Nejnovější