Rusko odmítlo poskytovat Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) údaje o svých ozbrojených silách v rámci vídeňského dokumentu z roku 2011 o opatřeních k upevnění důvěry. Uvedl to dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na informace americké strany a vyjádření vedoucího ruské delegace na vídeňských rozhovorech o vojenské bezpečnosti Konstantina Gavrilova, který ruské rozhodnutí odůvodnil výhradami k počínání západních států včetně Česka.
Rusko poprvé uvědomilo o svém odmítnutí poskytovat informace o ozbrojených silách 16. ledna v Gavrilovově dopise. Ten spojoval ruské odmítnutí s rozhodnutím Česka "pozastavit své závazky" vůči Rusku. Rusko bylo také ovlivněno ukrajinským "odmítnutím účastnit se výměny informací" o ozbrojených silách. Rusko kromě toho v dopise obvinilo 29 států, včetně Británie, Německa, Francie či Polska, že neposkytly určitá - blíže neupřesněná - oznámení. Tvrdilo, že Francie, Bulharsko a Polsko nepozvaly Rusy na své vojenské základny a že Nizozemsko vyškrtlo Rusko z řad adresátů oznámení, napsal deník.
Dodal, že podle Spojených států ruská oddanost vídeňskému dokumentu dávno zeslábla a právě postoj Ruska zavinil, že se nepodařilo pokročit s modernizací dokumentu projednávanou od roku 2016. Moskva totiž požadovala, aby NATO na oplátku odstoupilo od politiky odstrašování Ruska. Loni ruský ministr obrany Sergej Šojgu obvinil OBSE z protiruských postojů a z toho, že vídeňský dokument platí jen čistě formálně.
Připomněl, že členské státy OBSE si v rámci vzpomínané dohody každoročně vyměňovaly informace o ozbrojených silách, obranném plánování, vojenských rozpočtech a o chystaných inspekcích. První verze vídeňského dokumentu byla přijata ještě v roce 1990. OBSE je největší regionální bezpečnostní organizací, jejími členy je 57 států.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský na počátku února při návštěvě Severní Makedonie, která organizaci nyní předsedá, novinářům řekl, že Rusko systematicky blokuje činnost OBSE. Rusko, které před rokem napadlo Ukrajinu, podle něj blokuje rozpočet OBSE, příští estonské předsednictví a pravděpodobně bude blokovat i nového předsedu či předsedkyni organizace.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.