Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo první oficiální reakci na rozhodnutí vlády, podle kterého už Česko nebude Moskvě bezplatně poskytovat pozemky na svém území. Mluvčí resortu Marija Zacharovová tvrdí, že jde ze strany Fialova kabinetu o vydírání.
Zacharovová uvedla, že Rusko zaznamenalo rozhodnutí české vlády o zrušení vládních usnesení, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Požadavek Prahy na doplatek za pronájem označila za "vydírání" a porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. České úřady také obvinila z rusofobie.
Mluvčí ruské diplomacie tvrdí, že Moskva opakovaně nabízela konání konzultací k problematice nemovitostí. Premiér Petr Fiala ovšem už ve středu uvedl, že naopak ruská strana nereagovala na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba situaci řešit.
O rozhodnutí vlády zrušit usnesení komunistických vlád informoval Fiala s tím, že pozemky navíc nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely. Podle jeho názoru jde o důležitý krok směrem k narovnání vztahů s Ruskem.
"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru.
Z Hollywoodu přišla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 95 let zemřel legendární americký herec Robert Duvall, držitel Oscara, jehož nejvíce proslavila role v Kmotrovi. O Duvallově úmrtí informovala britská BBC.
Z meteorologické zimy zbývají poslední dva týdny, takže meteorologové už začínají tušit, jak bude vypadat začátek jara. Odpověď nabídli v pravidelném měsíčním výhledu, který v pondělí zveřejnili na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstává v Česku na relativně vysoké úrovni. Uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné pondělní zprávě. V uplynulých dnech ale došlo k nepatrnému poklesu.
Valentýn je za námi. I proto si zřejmě současná partnerka herce a komika Štěpána Kozuba řekla, že se k němu konečně veřejně přihlásí. Učinila tak prostřednictvím instagramového příspěvku, který obsahuje dojemné vyznání lásky.
Slovensko eviduje první útok medvěda na člověka v letošním roce. K události došlo o víkendu nedaleko Ružomberoku. Šelma nepřežila, jeden z napadené dvojice mužů ji v sebeobraně zastřelil. Druhý člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici. O případu informovala TV JOJ.
StarDance se na televizní obrazovky vrátí až na podzim, ale už v únoru je potvrzena jedna důležitá změna ve složení poroty. Česká televize ve čtvrtek v reakci na spekulace oznámila návrat Zdeňka Chlopčíka.
Novým kandidátem hnutí Motoristé sobě na funkci ministra životního prostředí se stal poslanec Igor Červený. Tuto informaci potvrdil v pondělí po vládním jednání premiér Andrej Babiš s tím, že příslušný návrh již odeslal prezidentu Petru Pavlovi. Předseda vlády zároveň ocenil konstruktivní přístup Motoristů k řešení personální otázky, která v posledních dnech zatěžovala vztahy mezi kabinetem a Hradem.
Sníh na řadě míst zasypal Česko již v uplynulých hodinách, ale ještě to není konečná. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může napadnout dalších až 10 centimetrů sněhu.
Český hokej v neděli bojoval o větší naději na úspěch na olympijských hrách, ale nebylo to všechno. Už 54 let připadají na 15. února narozeniny jedné hokejové legendy. Jaromír Jágr je od včera zase o rok starší, přesto stále nepověsil brusle na hřebík.
Českou hudební obec zasáhla o uplynulém únorovém víkendu smutná zpráva. Ve věku 72 let zemřel Pavel Klikar, zakladatel Originálního pražského synkopického orchestru či souboru Musica Antiqua Praha.
Možná si ještě vzpomenete, že podnikateli Leonu Tsoukernikovi, jenž je známý i díky vřelým vztahům s českými celebritami, šlo loni o život. Incidentem, který to zapříčinil, se zabývala policie. A podle nejnovějších informací dospěla k obvinění dvou osob.
Princezny Beatrice a Eugenie se ocitly v nezáviděníhodné situaci kvůli novým odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Přestože samy nebyly z ničeho obviněny, jména dcer prince Andrewa a Sarah Fergusonové figurují v uniklých e-mailech mezi jejich rodiči a usvědčeným pedofilem. Tato spojitost nyní začíná negativně ovlivňovat jejich společenský život a postavení.