Rusko plánuje odvetu za útok na Kerčský most, naznačil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer naznačil, že ministerstvo obrany vedené Sergejem Šojguem připravuje odvetu za noční útok na Kerčský most. Ten vede na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo Ukrajině už v roce 2014. Exploze nepřežili dva lidé.
Putin z provedení útoku obvinil Kyjev, uvedl britský deník Guardian. Označil jej za krutý a nesmyslný čin a prohlásil, že most už několik měsíců neposloužil k zásobování ruských jednotek bojujících na Ukrajině.
Slova zazněla na konci odvysílaného setkání s národními a regionálními politiky o důsledcích útoku. Podle agentury TASS se jej měl zúčastnit například Marat Chusnulin, který na Putinův rozkaz navštívil poškozenou část Kerčského mostu.
Spojnici Krymu s mezinárodně uznávaným ruským územím poškodily v noci z neděle na pondělí exploze, které zřejmě způsobily námořní drony. Kyjev se oficiálně k odpovědnosti za incident nepřihlásil, podle zdrojů serveru Ukrainska Pravda šlo o speciální operaci ukrajinské tajné služby a námořnictva.
O dvou obětech incidentu se zmínil gubernátor Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Na telegramu řekl, že exploze nepřežil pár, jehož čtrnáctiletá dcera při incidentu utrpěla vážná zranění a leží na jednotce intenzivní péče.
Kerčský most pro automobilovou a vlakovou dopravu se otevřel v roce 2018, čtyři roky po anexi území. V říjnu loňského roku musel být částečně uzavřen po velké explozi. K plnému obnovení provozu došlo v únoru, připomíná BBC.
Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů
04.10.2023 13:52 Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s…
U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí
04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…
EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz
03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…
Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu
03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…
Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti
03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…
Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády
02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…
Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy
02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…
Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor
02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…
Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci
01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…
Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí
01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…