Rusko podle Blinkena úmyslně zabíjelo a páchalo zvěrstva u Kyjeva

Události v obci Buča severozápadně od Kyjeva nejsou dílem neposlušné ruské jednotky, ale projevem úmyslné snahy "zabíjet, mučit a páchat zvěrstva", prohlásil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. V Buči média od nedávného odchodu ruských vojáků dokumentují desítky zabitých lidí v civilním oblečení, kteří podle všeho přišli o život během ruské okupace. Západní činitelé i experti hovoří o válečných zločinech nebo dokonce o genocidě ukrajinské populace.

Antony Blinken

"To, co jsme viděli v Buči, není náhodným činem jednotky odpadlíků," citovala Blinkena agentura Reuters. "Je to úmyslná kampaň s cílem zabíjet, mučit, znásilňovat, páchat zvěrstva," řekl šéf diplomacie USA před odletem do Bruselu na jednání ministrů členských zemí NATO. Zároveň uvedl, že Washington podporuje snahy Kyjeva vyšetřovat možné válečné zločiny ruských invazních vojsk.

Město Buča opustili Rusové minulý týden, zřejmě v rámci avizované snahy Moskvy posílit ofenzívu na východě Ukrajiny. Na konci týdne pak začaly z místa přicházet snímky mrtvol ležících na ulicích, přičemž se zdálo, že jde o civilisty. Reportéři od té doby zdokumentovali desítky mrtvých včetně dětí a lidí s rukama svázanýma za zády; ukrajinští činitelé tvrdí, že zabitých civilistů jsou stovky.

Za jakých okolností tito lidé umírali, není zcela jasné, satelitní snímky publikované deníkem The New York Times nebo zpravodajskou společností BBC ovšem svědčí o tom, že mnohé mrtvoly v ulicích ležely dlouho před koncem ruské okupace. Místní obyvatelé mezitím v rozhovorech popisují, že čelili krutým represím ze strany ruských vojáků včetně zcela neopodstatněného zabíjení. Jistý muž z Buče například řekl reportérovi The Economist řekl, že přežil pokus o masovou vraždu jen díky tomu, že kulka prošla jeho tělem a následně hrál mrtvého.

Moskva se navzdory množícím se důkazům o zabíjení civilistů snaží tvrdit, že její vojáci civilní populaci neubližují a že vše je zinscenováno Kyjevem a jeho spojenci. Ruští činitelé tuto interpretaci nepodpořili pádnými argumenty.

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.

Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější