Rusko podle Guterrese nemůže válku vyhrát, Ukrajinci zažívají peklo

Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval k okamžitému ukončení války, kterou Rusko před měsícem zahájilo invazí na Ukrajinu. V této souvislosti uvedl, že Ukrajinci čelí "živoucímu peklu" a že Rusko válku nemůže vyhrát a bude muset usednout k jednacímu stolu. Informují o tom zahraniční agentury.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

"Pokračování války na Ukrajině je morálně nepřípustné, politicky neobhajitelné a vojensky nesmyslné," řekl Guterres novinářům v New Yorku.

Válku Guterres označil za "absurdní" a dodal, že ji Rusko svou agresí nemůže vyhrát. I v případě pádu ukrajinského přístavního města Mariupolu podle Guterrese "Ukrajinu nelze dobýt město po městu, ulici po ulici, dům po domu". "Tuto válku nelze vyhrát. Dříve nebo později budete muset přejít z bojiště k mírovému stolu," citovala jej agentura DPA.

Guterres vyzval k okamžitému příměří a zopakoval, že ruská válka je nelegitimní, porušuje Chartu OSN a způsobila otřesné utrpení. Od začátku ruské invaze 24. února podle Guterrese uprchlo ze svých domovů zhruba deset milionů Ukrajinců. Generální tajemník OSN zároveň poznamenal, že důsledky konfliktu jsou pociťovány po celém světě vzhledem k prudce rostoucím cenám potravin, energií a hnojiv, což podle něj může přerůst v globální potravinovou krizi.

Rusko svůj útok na Ukrajinu označuje za "zvláštní vojenskou operaci" s cílem zničit ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Ukrajina a její západní spojenci Moskvu obvinili z bezohledných útoků na civilisty. To Moskva popírá.

Šedivý: Ukrajinská armáda má sílu se bránit, sílu zvrátit současný stav nemá

Ukrajinská armáda má sílu se bránit, nemá ale sílu zvrátit současný stav, domnívá se bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Nastat by podle něj musela její absolutní reorganizace, což v současné době nejspíš není realizovatelné, řekl ČTK. Vojenský analytik Jiří Vojáček se domnívá, že Rusko nedobude Kyjev ani Charkov, největší šance má v případě obleženého Mariupolu. Poukázal na značnou přesilu ruské armády, Ukrajina ale podle něj na obranu přístavního města nasadila nejodhodlanější jednotky.

Podle Šedivého ruská armáda po neúspěchu "bleskové války" připravuje další opatření pro opětovné "rozjetí" operací. Očekává, že několik dnů bude trvat obnova vojsk, doplnění munice i zajištění průzkumu na hlavních směrech. Doprovázet je bude "palebné zpracovávání bojiště", tedy palba na důležité cíle. "Souvisí s tím i pokus o narušení morálky civilních obyvatel. Střílí se do obytných čtvrtí, což je skutečně nelidské," zdůraznil.

Poté se podle něj Rusko pokusí ještě nejméně jednou zlomit odpor ukrajinské armády. "Pokud se jim to nepovede, a doufejme, že ne, tak budou mít asi poměrně velký problém, jak tuto válku ukončit," dodal. Varoval před nebezpečím obklíčení ukrajinské armády "v kapsách" na severovýchodě. Pokud by se tak stalo, do krize by se naopak nejspíš dostala Ukrajina.

Ukrajinská armáda má podle něj sílu na to, aby se mohla bránit, nemá ale sílu zvrátit současný stav. K tomu by potřebovala absolutní reorganizaci a přezbrojení, což v současné době nejspíš není realizovatelné. Za určitých podmínek ale může alespoň na hlavních směrech udržovat frontu. Válku by pak vyřešila mírová jednání

Ruské síly podle Vojáčka nesplní původní cíl a nedobudou Kyjev a pravděpodobně ani Charkov. Největší šance mají na ovládnutí Mariupolu, jehož obsazení by znamenalo vytvoření pozemního koridoru mezi Krymem a samozvanými proruskými republikami na východě Ukrajiny. Vojáček poukázal na značné síly, které Rusko u tohoto města nasadilo, ale i na "nejzarytější jednotky", které naopak na obranu vyčlenila Ukrajina.

Pokud by se Rusku Mariupol dobýt nepodařilo, nesplnilo by žádný ze svých strategických cílů a bylo by pro něj obtížné obhájit své pozice na mezinárodním i vnitřním poli, protože by se ukázala jeho slabost, řekl. "Potřebují alespoň nějaký vojenský úspěch, který by mohli doma prodat," uvedl. Obsazení Mariupolu by podle něj akcelerovalo mírová jednání. Zároveň by se ale na nich významně oslabila pozice Ukrajiny.

Ruská armáda se podle něj na Ukrajině "rozbila". Náprava bude Rusko stát mnoho peněz a trvat bude roky. Zmínil zprávy západních zpravodajských služeb o potížích ruské armády s logistikou. Zároveň ale poukázal na obrovské ruské skladové zásoby munice, kterou Rusko může Mariupol bombardovat několik měsíců. "Je otázka, kdo jim to bude obsluhovat. Podle zpráv, které unikají, bojeschopnost ruské armády rychle opadla a je to každým dnem horší a horší," poznamenal. Ale na ostřelování města podle něj ruské armádě stačí 20 děl a osádek pro ně..

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější