Ukrajinské síly v pondělí odrazily více než stovku ruských útoků na pěti úsecích fronty. Ruské ztráty od začátku války přesáhly 160.000 vojáků, tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 384. dnem.
"Nehledě na značné ztráty nepřítel pokračuje v útočných operacích ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Během uplynulých 24 hodin ukrajinské jednotky odrazily více než 100 nepřátelských útoků na uvedených úsecích fronty," píše ukrajinské velení v ranním přehledu situace na bojišti. Ruské jednotky se podle generálního štábu pokoušejí prorazit ukrajinskou obranu u Kupjanska a Lymanu, neustávají ani ve snaze ovládnout Bachmut. Na jihu země, v Záporožské a Chersonské oblasti, setrvávají ruské síly v obraně, pokračují ale v ostřelování obcí v okolí fronty.
Ruské ztráty od vypuknutí války ukrajinské velení odhadlo na 160.540 vojáků, včetně 720 během pondělka, a tisíce tanků, obrněných vozidel, děl a dalších zbraní.
Nedostatek dělostřelecké munice u ruských vojsk se v posledních týdnech pravděpodobně zhoršil do té míry, že na mnoha částech fronty platí extrémně úsporné přidělování granátů. To byl téměř jistě klíčový důvod, proč žádné ruské uskupení nebylo v poslední době schopno podniknout operačně významnou útočnou operaci, domnívá se britská vojenská rozvědka. Rusko se podle ní již nejspíš uchýlilo k využívání starých zásob munice, které dříve pokládalo za nezpůsobilé k použití.
Rozvědka také upozornila, že výnos prezidenta Vladimira Putina z počátku tohoto měsíce stanovil opatření, která umožňují ministerstvu obchodu a průmyslu obcházet pravomoci manažerů zbrojovek neplnících výrobní cíle. Rusko ve vojensko-průmyslové oblasti ve stále větší míře uplatňuje principy příkazové ekonomiky, protože si uvědomuje, že jeho kapacita obranné výroby je klíčovou slabinou ve stále více vyčerpávají "speciální vojenské operaci", jak Moskva nazývá válku proti Ukrajině.
Návrh zákona o zvýšení odvodového věku branců z 18 až 27 let na 21 až 30 let, kterým se v pondělí začali zabývat ruští poslanci, naznačuje, že se Kreml nechystá podniknout úplnou mobilizaci, domnívají se analytici amerického Institutu pro studium války (ISW). Časová osa v návrhu může také naznačovat, že Kreml neočekává, že válka na Ukrajině potrvá déle než příští tři roky.
Viditelná nervozita čečenského vůdce Ramzana Kadyrova během pondělní schůzky s Putinem může podle expertů ISW svědčit o Kadyrovových obavách ze ztráty Putinovy přízně, protože se nemůže moc chlubit vojenskými úspěchy Čečenců ve válce proti Ukrajině. V současnosti čečenské jednotky sehrávají na ukrajinském bojišti minimální roli; útočí u Bilohorivky na východě Ukrajiny, ale jinak dohlížejí na pořádek v týlu okupované části Ukrajiny. Kadyrov si od schůzky zřejmě sliboval zlepšení a posílení své reputace, zatímco Putin patrně vyvíjel nátlak, aby se zvýšila čečenská role v bojových operací kvůli ztrátám žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny a jednotek ruských pravidelných sil, soudí ISW.
Americký list The Washington Post upozornil, že kvalita ukrajinských sil, pokládaná za podstatnou výhodu vůči Rusku, se zhoršila v důsledku ztrát, které vyřadily mnohé nejzkušenější vojáky. To spolu s nedostatkem munice vede k pochybám o připravenosti Kyjeva podniknout jarní ofenzívu.
Američtí a evropští představitelé odhadli, že od vpádu ruských vojsk bylo zabito či zraněno asi 120.000 ukrajinských vojáků, oproti 200.000 na straně Ruska, které má ale třikrát více obyvatel. Ukrajina své ztráty nezveřejňuje.
"Nejcennější ve válce jsou bojové zkušenosti. Voják, který přežil půl roku bojů, a voják, který přišel ze střelnice, jsou různí vojáci," řekl deníku velitel praporu výsadkářů přezdívaný Kupol s tím, že v jednotce má bohužel jen pár zkušených vojáků, ostatní jsou mrtví či ranění. Dodal, že západní partneři poskytnou ukrajinským vojákům lepší výcvik a také doufá, že jednotky, které si velení šetří pro protiofenzívu, budou úspěnější než nezkušení vojáci, kteří nyní hájí frontu.
Možná ale aktuální situace na frontě neodráží úplně stav ukrajinských sil, protože Kyjev cvičí jednotky určené pro protiútok odděleně a drží je stranou nynějších bojů, připustil The Washington Post. Podle něj situace v Rusku může být ještě horší. "Nemyslím, že jsme vyčerpali náš potenciál. V každé válce nastává čas, kdy musíte vycvičit nové lidi, což se právě děje," řekl listu šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj pokládá za reálné, že Ukrajina by mohla válku vyhrát do konce roku - pokud dostane slíbenou západní pomoc.
Deník nicméně připomněl, že ztráty při útoku bývají vyšší než v obraně, a citoval nejmenované ukrajinské představitele stěžující si na zpožďující se dodávky západních tanků a hledící s pesimismem na možnosti ofenzivy, která by podle amerických očekávání měla začít koncem dubna či začátkem května. Američané si podle deníku uvědomují nezbytnost dodávek zbraní Ukrajině, protože prodlužující se válka nahrává Rusku, které má více lidí, více peněz a více kapacit pro výrobu zbraní.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.