Rusko podle Sky zaplatilo Íránu za drony v hotovosti a ukořistěnými zbraněmi

Rusko zaplatilo Íránu za dodávky bezpilotních letounů v hotovosti a ukořistěnými britskými a americkými zbraněmi. Uvedla to v úterý večer stanice Sky s odvoláním na zdroj z tajných služeb. Výměnou Rusko dostalo z Íránu 160 dronů včetně těch, jež mohou sloužit pro vedení útoků.

Rusko, Kreml

Transakce se podle stanice Sky stala 20. srpna, kdy na letišti nedaleko Teheránu přistálo ruské vojenské letadlo. Podle příslušníka tajných služeb mělo na palubě 140 milionů dolarů v hotovosti (3,5 miliardy korun) a několik kusů ukořistěných britských a amerických zbraní. Jednalo se o protitankové střely Javelin a Nlaw a protivzdušnou střelu Stinger. Náklad byl Podle Sky zřejmě platbou za dodávku 160 bezpilotních letounů.

Podle stanice Sky se Rusko a Írán v uplynulých dnech dohodly na dodávce dalších dronů za 200 milionů dolarů. "To znamená, že Írán brzy dodá další velký počet bezpilotních prostředků," domnívá se příslušník tajných služeb.

Exempláře západních zbraní budou zřejmě zkoumat íránští zbrojní technici, aby získali více informací o použitých technologií. V budoucnosti se pak mohou snažit je napodobit, uvedla televize.

Rusko v posledních týdnech používá drony íránské výroby zejména k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Írán popírá tvrzení západních zemí, že v současnosti dodává Rusku tento druh zbraní. Přiznal ale dodávku "malého množství" dronů před začátkem války na Ukrajině na konci února letošního roku.

Patrušev jednal v Íránu o prohlubování vztahů i o tlaku Západu

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev přicestoval do Teheránu na rozhovory o bezpečnostních tématech. Se svým íránským protějškem Alím Šamcháním jednal mimo jiné o "západním vměšování", uvedla agentura TASS. Podle íránských médií ze schůzky vyplynulo, že Teherán je připraven vztahy s Moskvou dále prohlubovat. Kyjev a západní země v uplynulých dnech obvinily Írán, že se chystá dodat Rusku další prostředky pro vzdušné údery proti ukrajinské infrastruktuře.

"Probrána byla tematika informační bezpečnosti a opatření proti vměšování západních tajných služeb do vnitřních záležitostí obou zemí," uvádí se v prohlášení ruské bezpečnostní rady. Zástupci Ruska a Íránu si podle něj rovněž vyměnili názory na řadu mezinárodních otázek, včetně situace na Ukrajině a na Blízkém východě.

Rusko v posledních týdnech používá drony íránské výroby zejména k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajinská rozvědka před týdnem uvedla, že Rusko by tento měsíc od Íránu mělo obdržet více než 200 dronů Šáhed-136, Mohádžer-6 a Araš-2. Média s odvoláním na nejmenované západní představitele rovněž uvedla, že Moskva čeká také na dodávku íránských balistických raket.

O víkendu Teherán poprvé připustil, že Moskvě poskytl "malý počet" bezpilotních letounů. Tvrdil ale, že byly dodány ještě před začátkem války. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil tvrzení o omezeném počtu dronů za lživé, kyjevské síly podle něj sestřelují nejméně deset takových bezpilotních letounů za den.

Zpravodajský web NourNews, který má patrně blízko k íránské Nejvyšší bezpečnostní radě, uvedl, že Šamchání při setkání vyzval k prohloubení rusko-íránských vztahů v celé řadě odvětví od energetiky po bankovnictví. "Írán vítá a podporuje jakoukoli iniciativu, která povede k příměří a míru mezi Ruskem a Ukrajinou na základě dialogu, a je připraven sehrát roli při ukončení války," citoval podle agentury Reuters íránský server Šamcháního.

Rusko a Írán se snaží navázat těsnější vztahy v reakci na izolaci obou zemí ze strany Západu. Teherán tvrdí, že "Američané a další nepřátelé" chtějí svrhnout tamní režim podněcováním současných protivládních protestů. Na západní "vměšování do vnitřních záležitostí" Ruska i okolních zemí si ruští představitelé stěžují pravidelně.

Témata: Rusko | Ruská armáda | Írán

Trump čelí kritice od Republikánské i Demokratické strany kvůli výzvám ke…

04.12.2022 21:25 Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i…

Ukrajinské rodiny čekají, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého…

04.12.2022 19:23 Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří…

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států kritizují výroky Macrona…

04.12.2022 17:32 Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta…

EU by měla zlepšit pravidla státní podpory a zvážit financování přechodu…

04.12.2022 16:28 Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na…

Írán zruší kritizovanou mravnostní policii

04.12.2022 12:45 Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu…

NASA: Rusko sklidilo v okupované části Ukrajiny pšenici za miliardu dolarů

04.12.2022 11:52 Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (23,1…

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení

04.12.2022 11:37 Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit…

Ukrajinské jednotky s příchodem mrazů zesilují útoky na frontové linii v…

04.12.2022 09:37 Ukrajinci patrně zesilují útoky na frontové linii v Luhanské oblasti. S příchodem zimy a zamrznutím…

Provincii Západní Jáva v Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně

03.12.2022 21:48 Aktualizováno Provincii Západní Jáva v Indonésii dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Otřesy byly cítit i…

Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti

03.12.2022 21:46 Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti na protest proti přístupu vlády…

Související:

Nejnovější