Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal. Minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za suroviny v rublech, jak žádá Kreml. To ovšem polská strana odmítla.
PGNiG upozornila, že Gazprom porušil smlouvu o dlouhodobých dodávkách plynu. Její platnost měla vypršet s koncem letošního roku. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová dříve dnes na twitteru napsala, že "Polsko má potřebné rezervy plynu i zdroje dodávek, které chrání naši bezpečnost". Ujistila, že v polských domácnostech plyn chybět nebude.
Už odpoledne, kdy polská média přinesla neoficiální informace o ukončení dodávek plynu z Ruska, cena plynu v Evropě vzrostla o 17 procent, uvedla agentura Bloomberg.
Podle Tomasze Stempieně, šéfa společnosti Gaz-System, což je provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Polsku, jsou zásobníky v zemi nyní naplněny z 80 procent.
Podle think tanku Forum Energii Polsko asi 55 procent své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska. Už delší dobu, bez ohledu na nynější konflikt na Ukrajině, pracuje na jejich nahrazení z jiných zdrojů. Do konce letošního roku má skončit stavba plynovodu Baltic Pipe, kterým do Polska poteče plyn z Norska.
Gazprom zastaví od středy dodávky plynu i do Bulharska
Gazprom zastaví od středy dodávky plynu do Bulharska, podle agentury Reuters to dnes oznámilo bulharské ministerstvo energetiky. To rovněž uvedlo, že už přijalo opatření k zajištění alternativních dodávek plynu do Bulharska a že tak zatím není nutné omezovat jeho spotřebu.
Rusko se na dodávkách zemního plynu do Bulharska podílí z více než 90 procent, uvedla agentura Reuters. Ohlášené zastavení dodávek, které oznámil Gazprom bulharské státní společnosti Bulgargaz, zřejmě souvisí s požadavkem Kremlu, aby mu dodavatelé platili za plyn v rublech. Bulharské ministerstvo energetiky totiž dnes také uvedlo, že nový platební systém porušuje uzavřené dohody.
Bulharsko, které je členem EU a NATO, ale má tradičně blízko k Moskvě, je jednou z mála evropských zemí, které po zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února oficiálně odmítly Ukrajině dodávat zbraně. Nicméně bulharský vývoz zbraní do ostatních zemí EU se za poslední dva měsíce téměř ztrojnásobil, což naznačuje, že bulharské zbraně mohou jít na Ukrajinu přes jiné státy.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba minulý týden v Sofii vyzval Bulharsko, aby Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc proti ruské agresi. Spor ale panuje v bulharské vládní koalici, v níž jsou proti socialisté. Ti kvůli tomu pohrozili i odchodem z koalice, což by svrhlo křehký kabinet vytvořený loni v prosinci po měsících politického patu.
Bulharsko, stejně jako Ukrajina a další země bývalého východního bloku, má řadu zbraní sovětské provenience. K jejich používání tak ukrajinští vojáci nepotřebují žádný speciální výcvik.
Bulharský premiér Kiril Petkov s vládní delegací odjede ve středu do Polska a poté na Ukrajinu, kde se ve čtvrtek setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, napsala dnes agentura AFP.
Zastavením dodávek plynu Polsku porušuje Rusko podle Fialy smlouvy
Za vyhrocování situace a porušení smluv považuje český premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu do Polska. Podle Fialy je nutné zbavit se postupně závislosti na ruských palivech. Předseda vlády to dnes uvedl na twitteru. Reagoval tak na oznámení polské plynárenské společnosti PGNiG, že ruský Gazprom od středečních 08:00 zastaví dodávky plynovodem Jamal.
"Ze strany Ruska tak dochází k dalšímu vyhrocování situace a porušování platných smluv. Je to další důkaz toho, že se musíme postupně zbavit závislosti na ruských fosilních palivech," uvedl Fiala.
Loni v prosinci zástupci Českého plynárenského svazu a společnosti NET4GAS uvedli, že případné přerušení dodávek plynovodem Jamal nebude mít na Českou republiku žádný vliv, případně jen velmi malý. Česko suroviny odebírá především z jiných přepravních tras, uvedl tehdy zástupce NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu této suroviny do Česka.
V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobníky RWE Gas Storage jsou nyní naplněny zhruba ze 30 procent, letos se začaly plnit o několik týdnů dříve již 1. dubna, a to na základě požadavků zákazníků. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.
Zpěvačka Madonna se v pondělním díle podcastu „On Purpose“ s Jayem Shettym svěřila, že během vleklého soudního sporu s bývalým manželem Guyem Ritchiem o opatrovnictví syna Rocca v roce 2016 zvažovala sebevraždu.
Hollywoodská herečka Nicole Kidman a country zpěvák Keith Urban se po bezmála dvacetiletém manželství rozešli. Zprávu potvrdil BBC zdroj blízký páru. Slavná dvojice se vzala v červnu roku 2006 a má spolu dvě dcery, Sunday Rose (17) a Faith Margaret (14).
Nová kapitola StarDance se začala psát o uplynulém víkendu v Karlových Varech, kde se odehrála úvodního historicky prvního turné. Jeho specialitou je, že se nevysílá každý večer na televizních obrazovkách. A někteří lidé se s tím zjevně nesmířili.
Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný je opět na svobodě. Ve čtvrtek opustil vazební věznici v Liberci, kde si od začátku července odpykával tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky.
Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou.
Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA.
Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.
Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.
Svět zasáhla ještě ve středu večer velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela Jane Goodallová, světově proslulá expertka na život primátů, zejména šimpanzů. Informovala o tom britská BBC.
Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šest let dnes uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Česko se 1. října 2019 dozvědělo, že Karel Gott podlehl vážné nemoci, se kterou se potýkal v závěru života. Jak si dnes mnohonásobného Slavíka připomněli jeho nejbližší?
Čeští hokejoví fanoušci se v úterý měli dočkat návratu krále. Jaromír Jágr byl připravený naskočit k prvnímu zápasu za Kladno v novém extraligovém ročníku. Diváci ho ale nakonec na ledě neviděli. Trenér Rytířů po utkání prozradil, proč slavný útočník nenastoupil.