Rusko podniklo proti Ukrajině akt vojenské agrese a okupaci, uvedla Čaputová

Rusko podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové vůči Ukrajině podniklo akt vojenské agrese a okupaci. Hlava státu to řekla v reakci na uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny ze strany Moskvy a následné vyslání ruských vojáků na tato území. Premiér Eduard Heger se vyslovil pro zastavení ruského imperialismu, Bratislava se také připravuje na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny.

Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky

"Jde o připravované, záměrné, nevyprovokované a neospravedlnitelné porušení mezinárodního práva a územní celistvosti ze strany Ruska..., které Slovensko ostře odsuzuje," uvedla Čaputová v dnes zveřejněném prohlášení. Ukrajina podle ní neměla reálnou možnost současnému vývoji zabránit, pokud by nechtěla navždy setrvat ve sféře vlivu Ruska. "To však ústy (ruského) prezidenta (Vladimira) Putina její právo na existenci i tak neuznává," podotkla slovenská prezidentka. Ocenila, že Ukrajina v poslední době na nárůst ruské vojenské přítomnosti u svých hranic, na provokace i na nynější kroky Moskvy reagovala s klidem a diplomaticky.

Čaputová znovu odmítla požadavky Ruska, aby se bezpečnostní garance zemí střední a východní Evropy vrátily před rok 1997. "Severoatlantická aliance by fakticky přestala garantovat i naši bezpečnost," řekla slovenská prezidentka. "Tento požadavek je pro nás i pro všechny další země střední a východní Evropy nepřijatelný, protože bychom se vzdali části naší suverenity," uvedla.

Postup Moskvy ohledně Ukrajiny kritizoval také Heger. "Ruský imperialismus musí být zastaven. Prezident Putin nesmí mít ani na chvíli pocit, že násilím vytvoří na Ukrajině ruský protektorát a po vzoru bývalých komunistů spustí železnou oponu," řekl Heger po jednání bezpečnostní rady státu. Dodal, že Slovensko musí posílit vlastní obranyschopnost a modernizovat armádu.

Podle ministra obrany Jaroslava Nadě Slovensko bude připraveno na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny, kterou Bratislava zatím nezaznamenala. V závislosti na vývoji situace by slovenští vojáci pomáhali policistům s ochranou slovensko-ukrajinské hranice, kvůli tomu ozbrojené síly země zvyšují svou pohotovost.

Čaputová upozornila, že na Slovensku přibývá hybridních aktivit ze strany Ruska, jako je šíření dezinformací a falešných zpráv. "Cíl těchto aktivit je jednoznačný - destabilizovat situaci na Slovensku, vzdálit nás od našich spojenců a přiblížit do ruské sféry vlivu," řekla Čaputová a vyzvala lidi, aby nepodléhali dezinformacím a řídili se ověřenými informacemi z důvěryhodných zdrojů.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější