Rusko posílá na Ukrajinu další jednotky, armáda nemůže snížit intenzitu bojů, řekl Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: Facebook / Володимир Зеленський
Pavel Dratva , ČTK 12. března 2022 13:42
Sdílej:

Rusko posílá na Ukrajinu další jednotky a ukrajinská armáda proto nemůže snížit intenzitu bojů. V dnešním videoposelství to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ztráty ruské armády jsou podle něj největší za poslední desetiletí. Vyzval také mezinárodní společenství, aby pomohlo dosáhnout propuštění starosty obsazeného Melitopolu, kterého podle Kyjeva unesli ruští vojáci.

"Ztráty ruských vojáků jsou kolosální. Dynamika ztrát okupantů k 17. dni (války) je již taková, že lze s jistotou říci: jedná se o největší úder ruské armádě za poslední desetiletí," prohlásil ukrajinský prezident. Podle něj od začátku invaze pozbylo bojeschopnost 31 ruských taktických skupin o velikosti praporu.

Zelenskij dále uvedl, že hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Požádal je, aby vyvinuli tlak na Rusko s cílem dosáhnout propuštění starosty okupovaného Melitopolu, kterého podle Kyjeva v pátek unesli ruští vojáci. Za jeho osvobození dnes podle ukrajinských úřadů ve městě na jihu Ukrajiny demonstrovaly tisíce lidí.

Ukrajina podle Zelenského plně dodržuje příměří kolem humanitárního koridoru z obleženého města Mariupol, kde na evakuaci čekají desítky tisíc civilistů. Vyzval Moskvu, aby učinila to samé. Dosavadní pokusy vyvést civilní obyvatelstvo z přístavního města u Azovského moře do bezpečí ztroskotaly na nedodržování klidu zbraní, z něhož se obě strany viní navzájem.

Zelenskyj dále vyzval ukrajinský parlament, aby zrušil daň z přidané hodnoty a spotřební daň na benzín a naftu. Předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk podle serveru RBK Ukrajina k tomuto bodu již připravuje schůzi.

Stalo se
České celebrity
Dáda Patrasová

Nový problém u Dády Patrasové. Felix Slováček prozradil, v čem spočívá

Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se změní už dnes. Podle předpovědi má zapršet

Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty. 

Domácí
Petr Fiala

Spolu představilo program pro sněmovní volby. Fiala vyrazí do regionů

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.

České celebrity
Mahulena Bočanová

Mahulena Bočanová ve válce s podvodníky. Někdo se za ni vydává

Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.