Rusko postupuje v Bachmutu, ukrajinské zásobování je ohroženo

Postup ruských sil v bitvě o ukrajinské město Bachmut dostává v posledních dnech spád, Rusové ovládli západní břeh řeky Bachmutky a velmi pravděpodobně postoupili dál do centra města. Ve svém hlášení to dnes na twitteru uvedla britská vojenská rozvědka. V ohrožení je podle ní klíčová silnice vedoucí z města na západ, kterou Ukrajinci používají pro zásobování.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Jednotky ruské pravidelné armády v západní části města zřejmě posílily své pozice a znovu efektivněji využívají dělostřelectvo. Podle Londýna je reálnou možností, že v této oblasti žoldnéřská Wagnerova skupina přerušila spory s ministerstvem obrany v Moskvě a funguje mezi nimi lepší spolupráce.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj agentuře Reuters k bojům v Bachmutu řekl, že "Rusko má na některých místech taktický úspěch, ale platí za to vysokou cenu". Ukrajinské jednotky podle něho mají situaci ve městě pod kontrolou a vědí, o co Rusům jde a efektivně se brání navzdory ruské početní převaze.

"Situace je těžká, nepřítel soustředí maximální úsilí, aby Bachmut ovládnul. ... Podnikáme všechny kroky s cílem, aby nepřítel neprolomil naši obranu a abychom mu způsobili co nejvyšší škody a ušetřili naše vojáky," řekl Čerevatyj.

Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek nepřímo připustil, že Rusové ovládli většinu města. Útočníci se snaží obklíčit ukrajinskou obranu v Bachmutu, kde se odehrávají nejtěžší boje v oblasti Donbasu. O východoukrajinský Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruské invazní síly těžké boje už půl roku. Podle západních vojenských analytiků má Bachmut spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam.

Agentura TASS informovala, že ve čtvrtek v Rusy ovládaném Doněcku zemřeli čtyři civilisté na parkovišti, kam dopadly dělostřelecké granáty. Tři lidé přišli o život v Lysyčansku na severovýchod od Doněcku při výbuchu na autobusové zastávce.

Úřady v jihoukrajinské Chersonské oblasti uvedly, že při ruském ostřelování ve čtvrtek utrpělo zranění nejméně sedm lidí. V Mykolajivské oblasti Rusové dnes ráno útočili na Očakiv, poškodili při tom obytné domy i městskou infrastrukturu. Informace jsou zatím o dvou zraněných, píše portál RBK Ukrajina. Jednotlivá tvrzení znepřátelených stran ale nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit.

Ruská tajná služba FSB podle agentury TASS v Rusy obsazené části Chersonské oblasti zadržela agenta ukrajinské rozvědky SBU, který se svým spolupracovníkem sbíral informace o rozmístění a přesunech ruských sil. Údaje o přesunech a o ruské vojenské technice podle agentury společně s mapami a zeměpisnými souřadnicemi posílali SBU prostřednictvím internetových komunikátorů, aby Ukrajinci mohli přesně zaměřit dělostřelecké a raketové útoky. FSB uvedla, že se oba zadržení Ukrajinci přiznali. Za špionáž jim hrozí dvacet let vězení, uvádí TASS.

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější