Rusko přesouvá své zálohy k Ukrajině, podle Londýna chystá ofenzivu

Rusko přesouvá své zálohy z celé země a shromažďuje je poblíž Ukrajiny, aby je mohlo použít pro budoucí ofenzivu. Ve svém pravidelném ranním hlášení o tom dnes informovalo britské ministerstvo obrany. Ukrajinská vláda mezitím vyzvala obyvatele Ruskem okupovaných území na jihu země, aby se pokusili jakýmkoli způsobem odcestovat.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Podle britské vojenské zpravodajské služby velká část nové ruské pěchoty používá ke svým přesunům obojživelné obrněné transportéry MT-LB, které až dosud stály převážně ve skladech. Donedávna hrály tyto transportéry na obou stranách převážně podpůrnou roli. a Rusko je dlouhou dobu považovalo za nevhodné pro jakýkoli transport pěchoty na frontové linii.

Transportér byl vyvinut v 60. letech minulého století a měl nahradit zastaralé obrněné pásové dělostřelecké tahače. Výzbroj tvoří kulomet.

Ukrajinské síly se dnes dál snažily zablokovat postup ruských jednotek v oblasti Donbasu na východě země, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Na frontové linii na východě hlásí ukrajinští představitelé intenzivní ostřelování měst a vesnic. Rusové tam útočí z několika směrů.

"Rusové střílejí podél celé frontové linie," napsal Hajdaj na sociální síti telegram. "Nepřítel se snaží postoupit z Luhanské oblasti do vesnic Doněcké oblasti," dodal. Během noci ruští vojáci podle něj podnikli v Luhanské oblasti přes 20 dělostřeleckých, minometných a raketových útoků. "Snažíme se ruské obrněné formace zadržet podél celé frontové linie," uvedl Hajdaj.

Rusové se již dříve nechali slyšet, že chtějí získat kontrolu nad celým Donbasem. Poté, co se jim minulou neděli podařilo dobýt město Lysyčansk a upevnit kontrolu nad Luhanskem, dali jasně najevo, že mají v plánu obsadit i části sousedního regionu.

Někteří analytici předpovídali, že po dobytí Lysyčansku bude Rusům nějakou dobu trvat, než se přezbrojí a přeskupí. V Luhanské oblasti ale žádnou "operační pauzu" nezaznamenali. "Stále útočí a ostřelují naši zemi se stejnou intenzitou jako předtím," uvedl Hajdaj.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala obyvatele Ruskem obsazených oblastí na jihu země, aby odcestovali. Jinak podle ní hrozí, že okupační síly je mohou využít jako lidské štíty v případě ukrajinské protiofenzivy. Na páteční tiskové konferenci oznámila, že evakuace civilistů probíhají v části Chersonské a Záporožské oblasti. Z bezpečnostních důvodů odmítla uvést další detaily.

Na průmyslový Donbas, který tvoří Luhanská a Doněcká oblast, Rusko soustředí svou ofenzivu od chvíle, co se na jaře stáhlo ze severu Ukrajiny a od hlavního města Kyjeva. Proruští separatisté drží části obou východních oblastí od roku 2014 a vyhlásili tam dvě samozvané republiky - Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Rusko jejich samostatnost uznalo krátce předtím, než letos v únoru Ukrajinu vojensky napadlo.

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 13:53 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Tisíce Francouzů opustily vesnice na jihu země kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 13:12 Aktualizováno Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 13:08 Aktualizováno Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Související:

Nejnovější