Rusko prostřednictvím diplomacie pohrozilo neprodloužením obilné dohody

Ruské ministerstvo zahraničí dnes varovalo, že nepřistoupí na další prodloužení obilné dohody, umožňující vývoz ukrajinské úrody ze tří černomořských přístavů, pokud do 18. května nedojde k pokroku při plnění ruských požadavků na odstranění překážek ve vývozu ruské zemědělské produkce a hnojiv. O den dříve ve stejném duchu varoval mluvčí Kremlu.

Rusko, Kreml

Moskva podmiňuje další prodloužení obilné dohody splněním požadavků, aby banka Rosselchozbank byla opět připojena k systému SWIFT, aby se obnovily dodávky zemědělské techniky do Ruska, aby se zrušila omezení pro pojištění ruských nákladních lodí a aby tato plavidla dostala povolení vplouvat do přístavů, aby opět začalo fungovat potrubí přepravující amoniak z ruského města Toljatti do ukrajinského přístavu Oděsa a aby Západ odblokoval účty a aktiva ruských společností vyrábějících a přepravujících zemědělské výrobky a hnojiva.

"Potvrzujeme naše stanovisko, že bez pokroku při řešení pěti 'systémových' problémů nelze o dalším prodloužení obilné dohody po 18. květnu ani hovořit," uvedla ruská diplomacie.

Dohoda, původně uzavřená loni v červenci za zprostředkování OSN a Turecka, má vypršet příští měsíc, protože Moskva trvá na tom, že v březnu souhlasila s jejím prodloužením jen o 60 dnů, a ne o 120, jak tomu bylo při jejím uzavření a prvním prodloužení loni v listopadu.

"Dohoda byla prodloužena o 60 dní, a ne úplně (o 120 dnů), výlučně kvůli tomu, že přesně polovina této dohody nefungovala a dodnes nefunguje. Víme, že zástupci OSN vynakládají určité úsilí, ale bezvýsledně, takže polovina dohody nadále nefunguje a její podmínky se neplní," postěžoval si ve středu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Žádná dohoda nemůže stát jen na jedné noze, musí stát na obou. Soudě podle současné situace perspektivy (dalšího prodloužení dohody) nejsou moc dobré," řekl mluvčí novinářům.

Loni v červenci v Istanbulu byly podepsány dva dokumenty - jeden otevřel cestu k vývozu milionů tun obilí ze tří černomořských přístavů Ukrajiny, do té doby blokovaných ruským loďstvem. Druhý dokument sliboval odstranit překážky ve vývozu ruské zemědělské produkce a hnojiv na světový trh.

Dohoda umožnila dodat na světové trhy 25 milionů tun ukrajinského obilí, uvedl ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov při zatím posledním prodloužení dohody 18. března.

Agentura AP tehdy připomněla, že zatímco vývoz ruských hnojiv vázne, Rusko po rekordní úrodě vyváží obrovské množství pšenice. Dostupné údaje svědčí o tom, že ruský export pšenice se v lednu více než zdvojnásobil na 3,8 milionu tun oproti stejnému měsíci před rokem, tedy ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Ruské dodávky pšenice byly v listopadu, v prosinci a v lednu na rekordních maximech nebo se jim blížily, podle poskytovatele údajů Refinitiv meziročně vzrostly skoro o čtvrtinu. Odhaduje se, že Rusko vyveze v období 2022 až 2023 přibližně 44 milionů tun pšenice, dodala AP.

Témata: Rusko | Ukrajina

Rusové jsou přesvědčeni, že začala ukrajinská protiofenziva

05.06.2023 08:46 Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž…

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Související:

Nejnovější