Rusko prý čeká v otázce vztahů s Českem na kroky Prahy

Rusko slyší vyjádření nové české vlády ohledně snah "rozmrazit" pošramocené diplomatické vztahy Prahy a Moskvy, bude však čekat na konkrétní návrhy či signály české strany, řekl dnes na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Nechtěl pak komentovat to, jaký mají vliv na česko-ruské vztahy zprávy o tom, že české ministerstvo obrany zvažuje zaslání dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě.

Rusko, ilustrační foto

Lavrov dnes o situaci na Ukrajině jednal se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem. Na tiskové konferenci pak čelil otázce jedné z novinářek, jež chtěla vědět, jak se šéf ruské diplomacie staví k vyjádřením nové české vlády o snaze zlepšit vztahy s Moskvou, ačkoli Praha zároveň navrhuje zvýšení pomoci Ukrajině.

"Co se týká nové české vlády, tak slyšíme, co uvádí, budeme to vyjasňovat, až se slova promítnou do nějakých konkrétních návrhů, konkrétních signálů na naši adresu," řekl Lavrov zjevně s odkazem na nedávná vyjádření šéfa české diplomacie Jana Lipavského, podle nějž bude ČR usilovat o "restartování" vztahů s Ruskem.

"Nemohu komentovat to, co dělají naši sousedi v NATO a EU ve vztahu k Ukrajině," řekl pak Lavrov k možnosti zvýšené vojenské pomoci pro Kyjev. "Mnohokrát jsme upozorňovali, že jediné, čemu se věnuje kyjevský režim, je, že se spoléhá na krytí ze strany svých západních sponzorů. Jen co tato rusofobní hysterie skončí, všem bude očividná neudržitelnost tohoto systému," dodal.

Nová česká vláda v programovém prohlášení mimo jiné uvádí, že bude usilovat o "revizi" vztahů s Ruskem a Čínou. Ministr zahraničí Jan Lipavský minulý měsíc při návštěvě Bratislavy řekl, že samotné vztahy mezi Českem a Ruskem jsou na velmi nízké úrovni. "Já se budu zabývat tím, jakým způsobem je můžeme restartovat, povýšit. Je to situace velmi nekomfortní, kdy spolu představitelé exekutivy nehovoří," řekl Lipavský. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová následně uvedla, že na tahu je v této snaze Praha.

Mluvčí českého ministerstva obrany Jana Zechmeisterová ve čtvrtek potvrdila serveru iRozhlas.cz, že rezort chce podpořit Ukrajinu dodávkou dělostřeleckých granátů. "Ukrajina je pro Českou republiku historickým partnerem, se kterým rozvíjíme obrannou spolupráci a podporujeme jeho cestu k demokracii. Je tedy naprosto přirozené, že resort obrany zvažoval nějakou formu pomoci," řekla.

Diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem, která vyústila v zásadní redukci počtu zaměstnanců na obou ambasádách, vyvolaly loni na jaře informace o podezření českých bezpečnostních složek ohledně zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Moskva odmítla podobná obvinění a ruská vláda následně zařadila Česko na seznam "nikoliv přátelských" zemí, na kterém kromě ČR figurují už jen USA.

WHO: Šíření opičích neštovic lze zamezit, plošné očkování není třeba

27.05.2022 14:12 Šíření opičích neštovic lze v zemích, které nejsou oblastmi původního výskytu, stále zamezit, pokud…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Aktualizováno Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Severní Korea se před přiznáním covidu zásobila rouškami a ventilátory z…

27.05.2022 13:12 Během několika měsíců před tím, než Severní Korea přiznala svou první epidemii covidu-19, nechal…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 13:00 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Johnson by Ukrajině poskytl i útočné zbraně včetně raketometů

27.05.2022 12:50 Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval k další vojenské podpoře Ukrajiny včetně poskytnutí…

Nový slovensko-polský plynovod bude dle Hegera zanedlouho ve zkušebním…

27.05.2022 12:43 Nové plynovodní propojení mezi Slovenskem a Polskem je už naplněno plynem a podstoupí tlakové…

Kreml ohlásil vyhoštění pěti pracovníků chorvatského velvyslanectví

27.05.2022 12:23 Rusko vyhošťuje pět pracovníků chorvatského velvyslanectví v Moskvě v odvetě za obdobný chorvatský…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 12:19 Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

S pokračujícími boji roste počet civilních obětí na Ukrajině i v Rusku

27.05.2022 10:54 Nejméně pět civilistů přišlo o život během uplynulých 24 hodin při ruském ostřelování Luhanské…

Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža klesly

27.05.2022 10:11 Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža do Evropské unie mírně klesly. Dnešní…

Související:

Nejnovější