Rusko nechystá útok na Ukrajinu nyní ani v blízké budoucnosti. Německému listu Die Welt to řekl ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov. Varování Spojených států, že ruské jednotky podniknou invazi na Ukrajinu možná už dnes, diplomat odmítl. "Války v Evropě jen málokdy začínají ve středu," citovala z jeho vyjádření agentura DPA.
"Mohu co se týče Ruska ujistit, že tuto středu se žádný útok neuskuteční. Eskalace nenastane ani v nadcházejícím týdnu, ani v týdnu poté ani další měsíc," řekl Čižov. "Když padají obvinění - zvláště tato závažná obvinění vůči Rusku - pak by tu měla být i zodpovědnost, aby je podpořily důkazy. Jinak jde jen o pomluvy," dodal.
Americký prezident Joe Biden v úterý řekl, že Rusko na hranicích s Ukrajinou shromáždilo na 150.000 vojáků a že ruský útok na Ukrajinu je stále jednou z "velmi reálných možností". Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy o víkendu napsal, že by ruská invaze na Ukrajinu mohla začít 16. února.
Rusko ukázalo záběry ze stahování tanků z anektovaného Krymu
Nejnovější hodnocení hrozeb ruské invaze na Ukrajinu podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova neobsahuje "nic neočekávaného" a shoduje se s dřívějšími názory, uvedla agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, které podle něj ukazují, jak kolony tanků a vojenských vozidel po železničním a silničním mostu opouštějí Krym po skončení vojenského cvičení. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov v roce 2014.
"Jednotky Jižního vojenského okruhu završily taktická cvičení na krymských polygonech a vracejí se na své základny," uvedlo ministerstvo. O den dříve avizovalo i začátek návratu do posádek jednotek Západního vojenského okruhu, který - stejně jako Jižní - sousedí s Ukrajinou.
Dnešní datum o uplynulém víkendu zmiňovala některá americká média jako možný termín zahájení ruské invaze.
Ruský útok na Ukrajinu je stále ještě jednou z "velmi reálných možností", prohlásil v úterý americký prezident Joe Biden, stále ale doufá v diplomatické řešení. Spojené státy však podle Bidena zatím neměly možnost ověřit, že se ruská vojska stahují od ukrajinských hranic, jak tvrdí Moskva.
Rusko v blízkosti ukrajinských hranic podle některých západních zdrojů soustředilo přes 130.000 vojáků. Západ obvinil Moskvu z příprav invaze, což však Kreml odmítá s tím, že se jedná o vojenská cvičení.
Reznikov podle Reuters uvedl, že se ve čtvrtek virtuální formou zúčastní jednání ministrů obrany NATO, jejichž dvoudenní schůzka dnes začíná v Bruselu.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Babyboom v českém šoubyznyse bude brzy pokračovat i díky Charlotte Štikové z jedné velmi dobře známé rodiny. Mladší sestru Ornelly Koktové ale v těchto dnech potkala nepříjemná situace. Až si někteří lidé mohli dělat starost o nenarozené miminko.
Tuzemští televizní diváci před nějakým časem přijali zprávu o konci Honzy Dědka na obrazovkách. Prima se totiž s moderátorem nedohodla na pokračování spolupráce. Nyní to vypadá, že nastalé situace se rozhodla využít konkurenční televizní stanice.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veroniku Žilkovou vnímáme především jako herečku, ale ona se vyznamenala i v osobním životě. Je totiž hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka před časem prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí.
Jedním z témat v české politice byla v posledních dnech navržená změna jednacího řádu vlády. Úřad vlády se rozhodl zareagovat na některé informace, které se objevily v médiích. Podle tvrzení úředníků se žádné zásadní úpravy nechystají.
Zásnuby většinou předcházejí svatbě, pokud před veselkou nenásleduje rozchod. U Sámera Issy a jeho současné partnerky je zatím všechno v pořádku, takže se v hlavách rýsují plány ohledně podoby slavnostní události.
Policie v sobotu zasahovala v obci na Klatovsku, kde měl muž použít střelnou zbraň proti dvěma příbuzným. Nikomu se nic nestalo, podezřelý byl zadržen. Vyšetřování případu je v plném proudu.
Populární herec Marek Eben je v souvislosti s karlovarským filmovým festivalem vnímán především jako moderátor. Pravdou však je, že tahá za nitky i v zákulisí. Současný festivalový šéf ho totiž zjevně řadí mezi své nejbližší spolupracovníky.
Tropické počasí sice v Česku momentálně nepanuje, protože se k nám navrátí až v dalších dnech, přesto platí varování před požáry. Nová výstraha má rozšířenou územní platnost, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ještě více než dva měsíce nás dělí od začátku další řady StarDance, ale mnozí lidé spjatí s touto televizní show už vědí, že tentokrát budou na parketu chybět. Patří k nim i úřadující vítězka, která přiznala jisté zklamání ze své absence.