V pátek si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo zástupce chargé d’affaires Jiřího Čisteckého, zastupujícího českého velvyslance v Rusku, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s krokem České republiky přidat ruský podnik Goszagransobstvennosť na český sankční seznam. Informace o této schůzce poskytla agentura TASS s odvoláním na dnešní vyjádření ruského ministerstva zahraničí.
Oficiálním velvyslancem v Rusku je Vítězslav Pivoňka, ale ten se již několik měsíců nachází v Česku. Diplomat Jiří Čistecký zastává roli zástupce velvyslance v Moskvě.
Česká vláda schválila přidání podniku Goszagransobstvennosť na sankční seznam a rozhodla o zmrazení jeho majetku v České republice ve středu. Moskva to v dnešním prohlášení označila za právní svévoli a vyjádřila k tomu svůj důrazný nesouhlas.
Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení zdůraznilo, že jednání s českým diplomatem bylo doprovázeno výrazným nesouhlasem v souvislosti s rozhodnutím české vlády o zařazení podniku Goszagransobstvennosť na národní sankční seznam.
Kreml už tento týden uvedl, že uvažuje o odpovědi na kroky České republiky, jejíž vláda schválila ve středu přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam a rozhodla tak o zmrazení jeho aktiv.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že krok Prahy považuje za nezákonný, a dodal, že ruské úřady nyní zkoumají rozsah majetku, který Česká republika vlastní v Rusku.
"Tento hluboce antiruský postoj českých úřadů samozřejmě vyvolává rozpaky a tento postoj kategoricky odmítáme," prohlásil Peskov. "Nyní je nutné zanalyzovat, co tu Češi mají," odpověděl mluvčí Kremlu na otázku, zda se Moskva chystá podniknout odvetné kroky. "Je jasné, že v případě formalizace nepřátelských kroků následuje naše odpověď," dodal.
Ruský podnik, jehož zařazení na český sankční seznam schválila vláda, spravuje v Česku několik nemovitostí v majetku Ruské federace, převážně v Praze nebo Karlových Varech. Podnik s názvem Goszagransobstvennosť spadá pod správu prezidentských záležitostí Ruské federace.
Premiér Petr Fiala ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že příjmy této agentury přímo financují ruský režim, který vede válku na Ukrajině. Podle Fialy se Česko snaží přesvědčit i ostatní členské státy EU, aby také zmrazily majetek tohoto podniku.
Rumer Willis, dcera slavného herce Bruce Willise, poskytla svým fanouškům na sociálních sítích zlomující aktuální zprávu o stavu svého otce, který bojuje s podtypem frontotemporální demence (FTD), takzvanou primární progresivní afázií (PPA).
V Česku v posledních dnech panuje zimní počasí, ačkoliv meteorologická zima oficiálně začne s prosincem až začátkem přespříštího týdne. Těšit to může zejména milovníky alpského i běžeckého lyžování. Start nové sezóny se blíží.
Meghan Markle se v neobvyklé zpovědi svěřila, že ji na princi Harrym neuchvátil jeho královský původ, ačkoliv patřil mezi nejžádanější mládence. Bývalou herečku spíše oslovila jeho hravá a dětská povaha. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se poprvé setkali v červenci 2016 na rande naslepo, které pro ně domluvili společní přátelé.
Prezident Donald Trump v Bílém domě svými slovy rozesmál fotbalovou hvězdu Cristiana Ronalda a jeho snoubenku Georginu Rodriguez. Portugalská superstar, které je 40 let, byla zachycena, jak se směje, když se s americkým prezidentem prochází po jeho rezidenci.
Česko už nějaký čas sleduje události kolem osoby režiséra Jiřího Adamce, jenž se v poslední době potýká se zdravotními problémy. V jeho poměrně početné rodině i kvůli tomu zavládla napjatá atmosféra, kterou se zatím nedaří uklidnit.
Z vysílání Evropy 2 či sociálních sítí už lidé vědí, že Patrik Hezucký musel být kvůli nemoci, kterou léčí antibiotiky, hospitalizován v nemocnici. Problém je to nejen pro rádio, ale i pro úspěšný podcast, jehož tváří se moderátor v poslední době.
Kdo letos sleduje Zrádce, mohl držet palce i Daniele Brzobohaté, která se ve hře udržela poměrně dlouho. A z jejích slov vyplývá, že rozhodně nelituje toho, že kývla na nabídku televize Prima.
Je to tady. I v roce 2025 jsme se dočkali dne, kdy se předají ceny popularity hudebních interpretů Český slavík. Favorité jsou dva a jsou jasní, jde o Marka Ztraceného a Ewu Farnou. Jedna z legend tuzemské popmusic bude zároveň uvedena do síně slávy.
Bobříka mlčení o rozvodu se slavným manželem neudržela. Andrea Kašpárková poprvé promluvila o tom, co se v médiích beztak probíralo. Potvrdila, že s kuchařem Radkem Kašpárkem už netvoří manželskou dvojici ani na papíře.
Veterináře v Česku momentálně zaměstnává zejména ptačí chřipka, která se za poslední dny potvrdila hned na několika místech. Špatné zprávy ale přicházejí i z Kroměřížska, kde se u uhynulého zvířete potvrdila nemoc, která je potenciálně přenosná na člověka. Informoval o tom Český rozhlas.
Martin Dejdar letos oslavil kulaté 60. narozeniny, z čehož už je tak nějak patrné, že v životě prožil leccos. V aktuálním rozhovoru si známý herec postěžoval na nedostatek respektu ze strany mladší generace. Co přesně mu vadí?
Meteorologická zima sice začne až prvního prosincového dne, ale v Česku se řádně ochladilo už v těchto dnech. Výraznější oteplení se navíc do konce probíhajícího týdne neočekává, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).