Rusko si podle Fischera vzalo Kaliningrad jako záminku k zvýšení napětí s Litvou

Rusko si vzalo Kaliningrad jako záminku k vystupňování napětí s Litvou, uvedl na tiskové konferenci po dnešním zasedání senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý).

Pavel Fischer

Evropská komise minulý týden doporučila, aby se ruské zboží podléhající sankcím EU tranzitem po železnici dostalo do ruské Kaliningradské oblasti, která je na baltském pobřeží obklopena Polskem a Litvou. Výbor postoj EK respektuje, věci je ale nutné strategicky věnovat pozornost, míní Fischer.

Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti byl více než měsíc předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem. Rusko omezení dopravy označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření. Litva ale tento měsíc v souladu s unijními sankcemi rozšířila omezení také například na alkohol nebo dřevo.

Podle dokumentu, který minulý týden zveřejnila EK, stále platí zákaz po silnici dovážet zboží, na něž se vztahují protiruské sankce. Omezení se ale nevztahuje na železniční dopravu. Členské státy by však tyto vlaky měly kontrolovat. Například doprava vojenského vybavení nebo zboží, které lze využít ve válce, je nadále zakázaná bez ohledu na druh dopravy. Litva už oznámila, že se doporučením bude řídit.

"V minulých týdnech se rozhořel velmi ostrý spor, ve kterém Rusko začalo zneužívat situace a ukazovat, že pravidla, která si společně EU odhlasovala, se na něj nemají vztahovat," uvedl Fischer. Výbor proto jednal o důležitosti solidarity s Litvou a udržení společného postupu unie.

Kaliningrad označil za "prachárnu", místo plné zbraní, což se podle něj dotýká bezpečnosti nejen Litvy a Polska, ale též Česka a celé Severoatlantické aliance (NATO). "Proto je potřeba, abychom tomu strategicky věnovali velkou pozornost," doplnil.

Zdůraznil, že neplatí žádná omezení pro přepravu cestujících osob, pokud splní nezbytné předpoklady. "Mluvím o zboží, na které se vztahují sankce. Rusko porušilo Chartu OSN, je válečným agresorem, je potřeba, abychom k němu přistupovali s velkou obezřetností a neústupností," uvedl Fischer.

Výbor dnes v usnesení mimo jiné upozornil na význam koordinovaného postupu států EU v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na nutnost dodržování sankcí přijatých EU a na nezbytnou koordinaci kroků se státy, které byly podobně jako Litva či Polsko v případě Kaliningradu vystaveny nepřípustnému ruskému tlaku.

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Volby by vyhrálo hnutí ANO, oproti červnu posílilo. Druhá ODS klesá

12.08.2022 08:37 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Hasiči zničili několik dalších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku

12.08.2022 08:18 Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek,…

Covid v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:14 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

ČUCR kritizuje návrh vyhlášky MPO o pravidlech pro vytápění

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Související:

Nejnovější