Ukrajinská a ruská delegace dnes pokračují v rozhovorech o nastolení míru prostřednictvím videokonference, řekl listu Ukrajinska pravda jeden z ukrajinských vyjednávačů, poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Začátek dalšího kola jednání mezitím v sociální síti potvrdil vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij, který zdůraznil, že se ruské stanovisko ohledně Krymu a Donbasu nemění.
Moskva požaduje, aby Kyjev uznal, že anektovaný poloostrov Krym patří Rusku, a také uznal nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky, které vytvořili separatisté v Donbasu za podpory Ruska.
Ukrajinská delegace v úterý 29. března při schůzce vyjednávačů v Istanbulu předložila své písemné návrhy, počítající s neutrálním a bezjaderným postavením Ukrajiny výměnou za mezinárodní bezpečnostní záruky. Kyjev se také domáhá stažení ruských sil na pozice před invazí.
Ukrajina formální a plnohodnotnou ruskou odpověď na své návrhy ještě nedostala, uvedl dnes před novináři šéf diplomacie Dmytro Kuleba. Moskva odpovědi na ukrajinské návrhy připravuje, řekl dnes při návštěvě Indie ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.
Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.
Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.
"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.
Jiřina Bohdalová se opět dostala do hledáčku médií, protože nechyběla na křtu pravnuka, jenž přišel na svět v závěru loňského roku. Nyní zazněla první slova o jedinečném obřadu v kulisách Pražského hradu. Podělila se slavná herečka o své dojmy?
Ewa Farna zase jednou oslnila Česko, její koncerty v Edenu hodnotí lidé samými superlativy. Kolegyni ocenila i Monika Absolonová, která přidala i jedno krásné přání. Čeho si má Farna podle zpěvačky cenit ze všeho nejvíc?
Americký prezident Donald Trump oznámil uzavření mírové dohody s Íránem, otevření Hormuzského průlivu a ukončení americké námořní blokády. Vojenské operace se mají zastavit také v Libanonu. K oficiálnímu podpisu dokumentu dojde v pátek ve Švýcarsku.
První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu.
Agátě Hanychové se daří především v podcastovém byznysu, kde si přichází na slušné peníze, které loni investovala do zajímavého realitního projektu. Nyní se ale rozhodla, že by ho ráda ukončila. Jaký to má důvod?
V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Ewa Farna má za sebou první z trojice největších koncertů kariéry. V neděli večer vystoupila v pražském Edenu, kde se tisíce jejích fanoušků dozvěděly velkou novinku. Slavice připravila nové album, které už si první příznivci mohli poslechnout.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.