Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko. Podmínkou je podle něj ale odminování ukrajinských přístavů a uvolnění proruských sankcí, napsal ruskojazyčný server BBC.
Ukrajinské přístavy v Černém moři jsou pod blokádou od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, píše agentura Reuters. V napadené zemi je okolo 20 milionů tun obilí, které Kyjev nemůže kvůli blokádě vyvézt. Dodávky pšenice z Ruska a Ukrajiny před válkou představovaly téměř 30 procent světového obchodu. Ukrajina je zároveň čtvrtý největší exportér kukuřice a pátý největší vývozce pšenice na světě a nemožnost tyto produkty vyvážet přispívá k narůstající globální potravinové krizi.
"Řešení problémů s potravinami si žádá komplexní přístup, včetně toho spojeného s ukončením sankčních omezení vůči ruskému exportu a ruským finančním transakcím. Také vyžaduje, aby Ukrajina odminovala veškeré přístavy, kde kotví lodě," uvedl Ruděnko, podle kterého je pak Moskva ochotná zprovoznit "humanitární koridor", tedy zajistit bezpečnou plavbu obchodním lodím.
Moskva o humanitárních koridorech dříve hovořila v souvislosti s evakuací ukrajinských civilistů z ostřelovaných či obléhaných měst jako například přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Pokusy o evakuaci ale nebyly vždy úspěšné; z neúspěchu a porušování dočasného příměří se pak ruská i ukrajinská vinily navzájem.
Náměstek zároveň odmítl zprávy serveru CNN, že Rusko krade ukrajinské obilí. CNN o patrně ukradených potravinách informovala tento měsíc dvakrát, a to mimo jiné s odkazem na satelitní snímky. O ruské blokádě ukrajinských přístavu hovoří podle CNN nově odtajněné informace amerických zpravodajských služeb. Ruská invaze podle nich v podstatě zablokovala veškerý vývoz zboží, čímž svět přiblížila ke globální potravinové krizi.
Další problémy moou nastat v následujících několika týdnech, kdy se do přístavů dostanou nové dodávky za situace, kdy se ty předchozí nepodařilo vyvézt, řekl stanici BBC ukrajinský podnikatel a majitel přístaviště Andrij Stavnicer. Část obilí a dalších potravin Ukrajina nyní exportuje po Dunaji, který tvoří její jihozápadní hranici s Rumunskem a další po železnici. Jedná se ale jen o zlomek vývozu před vpádem ruských vojsk, uvádí BBC.
Ruské ministerstvo obrany dnes zároveň oznámilo, že přístav Mariupol u Azovského moře začal opět po tříměsíčním obléhání normálně fungovat. Tamní přístav je "odminován a demilitarizován", uvedl podle agentury TASS mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. BBC poznamenává, že zaminováním přístavů se Ukrajina brání ruským výsadkářům.
Česko se připravuje na víkendový vpád arktického vzduchu, jehož vinou dojde k výraznému ochlazení. Od pátku do neděle klesnou teploty až o 15 stupňů. Nejvíce na pozoru by se měli mít zemědělci a zahrádkáři.
Evropští lídři se zatím k oznámeným americkým clům nevyjadřují, ale některé osobnosti se již ke krokům prezidenta Donalda Trumpa vyjádřily. Podle exministra financí Miroslava Kalouska zchudnou Američané, ale i ostatní národy. Šéf evropských lidovců Manfred Weber mluví o útoku, který poškodí obě strany.
Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.
V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.
Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?
Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.
Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let.
Tohle není aprílový vtip. Jaromír Soukup opravdu přestoupil z organizace Clash do konkurenční Fight Night Challenge a znovu se postaví do boxerského ringu. Se soupeřem Michalem Vančurou už se potkal tváří v tvář. Zatím z toho byla jen slovní přestřelka.
Blíží se první víkend dubna, který je sice již druhým jarním měsícem, ale tentokrát přinese zimní počasí. Přes Česko přejde studená fronta, kterou bude doprovázet vpád arktického vzduchu ze severu.
Letošní Velikonoce se blíží. Pro rodinu Karla Gotta budou již šesté bez legendárního zpěváka, který nás po vleklých zdravotních problémech opustil v říjnu roku 2019. Jak prožil poslední velikonoční svátky ve svém životě?
Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli?
Česko ve středu zasáhla zpráva o úmrtí oblíbeného herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Od samého rána se objevují reakce na odchod uznávaného umělce. Ozval se například ministr kultury Martin Baxa (ODS) či režisér Jiří Strach.