Rusko upřednostňuje dobytí Bachmutu a Siversku místo aby se zaměřilo na Slovjansk

Rusko se ve východoukrajinské Doněcké oblasti soustředí na dobytí měst Siversk a Bachmut, místo aby se zaměřilo na získání kontroly nad severněji položeným Slovjanskem. V analýze to dnes uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Oděská a Dněpropetrovská oblast v noci na dnešek čelily podle ukrajinských úřadů ruským útokům, několik lidí je zraněných.

Ruská armáda, ilustrační foto

V okolí Siversku a Bachmutu ruské síly podle analytiků podnikly v pondělí sérii pozemních útoků. Ruská armáda v pondělí také zesílila postup na Avdijivku v Doněcké oblasti, jen několik kilometrů od města Doněck, a provedla několik pozemních útoků podél frontové linie.

Siversk je železničním uzlem nedaleko Lysyčansku a Severodoněcku; rovněž Bachmut je důležitou dopravní křižovatkou.

Postup Ruska na Siversk a Bachmut místo na Slovjansk podle ISW podporuje i pondělní schůze ruského ministra obrany Sergeje Šojgua s velitelem ruského armádního uskupení východ Rustamem Muradovem. Šojgu při nedávné inspekci ruských vojsk na východě Ukrajiny mimo jiné Muradovovi nařídil prioritně ničit vysoce přesnými zbraněmi ukrajinské raketové a dělostřelecké zbraně dalekého dosahu.

Muradovovy síly operují ve směru Izjum-Slovjansk údajně s cílem případně obsadit samotný Slovjansk. Je proto zajímavé, že Šojgu veliteli neuložil, aby dal ořednost obsazování území podél této osy, podotýká ISW.

Na Donbase nadále působí v podstatě šest samostatných ruských armád, napsalo dnes britské ministerstvo obrany v pravidelném shrnutí bojové situace. Rusko se podle britské vojenské rozvědky potýká s nedostatkem vojáků. Tento problém ještě podtrhuje dilema, zda nasadit zálohy na Donbasu nebo do obrany proti ukrajinským útokům na okupované území na jihu Ukrajiny.

Části jižní Ukrajiny, které nejsou okupované Ruskem, čelily v noci na dnešek ruským útokům. Šest lidí včetně jednoho dítěte bylo zraněno při raketovém útoku v Oděské oblasti, uvedl dnes podle ruskojazyčné verze BBC mluvčí oblastní správy Serhij Bratčuk. Sedm střel s plochou dráhou letu Kalibr ruská armáda vypálila z Černého moře, jednu z nich sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana, zbývajících šest zasáhlo vesnici.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že v Oděské oblasti s pomocí přesně naváděných střel zničilo ukrajinské muniční sklady. V zařízeních podle něj byly uskladněny zbraně dodané na Ukrajinu z Evropy a Spojených států.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu tvrdí, že na Ukrajině neútočí na civilní cíle. Zprávy o útocích ani jedné z bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

Ruské síly podle listu Ukrajinska pravda z raketometů Grad ostřelovaly Nikopol, kde následně propuklo několik požárů. Město leží na pravém břehu řeky Dněpr, levý břeh Rusko okupuje. Úder poškodil obytnou budovu a elektrické vedení, žádné oběti ukrajinské úřady nehlásily. Podle Mykoly Lukašuka, gubernátora Dněpropetrovské oblasti, ve které Nikopol leží, zněly ve městě poplašné sirény skoro 19 hodin. "To se nikdy předtím nestalo," řekl Lukašuk.

Ruskem ustanovené úřady v okupované Chersonské oblasti dnes uvedly, že ukrajinské síly zasáhly Antonivskyj most přes Dněpr. Ukrajinské úřady to později potvrdily. Stavba se nachází v Ruskem okupované Chersonské oblasti, řeku lze jinak překročit až o zhruba 50 kilometrů dál proti proudu u Nové Kachovky.

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější