Rusko ustálo sankce Západu, tvrdí prezident Putin

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
ČTK 27. dubna 2022 16:40
Sdílej:

Ruská ekonomika ustála nové sankce, které Západ přitom považoval za drtivé, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Na setkání s poradním sborem ruského parlamentu v Petrohradu také sdělil, že Rusko na tyto "nešikovné" pokusy o izolaci ruského hospodářství zareaguje zavedením velké svobody a otevřenosti podnikání.

Západní země přijaly sankce v reakci na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která začala na konci února.

Putin dnes kromě toho varoval, že reakce Moskvy na jakékoli vnější vměšování do situace na Ukrajině bude "blesková". V případě, že se Rusko ocitne v ohrožení, použije prostředky, které zatím jeho protivníci nemají k dispozici, uvedl podle TASS ruský lídr.

Ruský prezident podle agentury Reuters také prohlásil, že sankcím odolaly jak ruský bankovní systém, tak rubl, sektor dopravy a celá ekonomika. V důsledku sankcí po ruské invazi ale prudce klesla cena rublu, výrazně byl postižen ruský finanční sektor, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv a ze země například odešla řada západních firem. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl, že letos se ruská ekonomika propadne o 8,5 procenta. Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin, který nyní stojí v čele státních kontrolorů, podle agentury Interfax řekl, že ruskou ekonomiku čeká větší krize než například v roce 2009 nebo během pandemie covidu-19. Kudrin také sdělil, že podle základního scénáře letos inflace v Rusku dosáhne 20,7 procenta.

K válce na Ukrajině dnes Putin řekl, že všechny cíle "speciální vojenské operace" musí být splněny, aby obyvatelé Doněcké a Luhanské lidové republiky měli v dlouhodobé perspektivě záruku míru a bezpečí. Doněcká a Luhanská lidová republika jsou dva útvary, které na východě Ukrajiny v roce 2014 vyhlásili proruští separatisté. Moskva krátce před zahájením invaze na Ukrajinu uznala jejich nezávislost. Údajnou snahou zamezit útlaku jejich obyvatel zdůvodňuje své vojenské aktivity na Ukrajině.

Stalo se
Kultura
Ilustrační foto

Překvapivé rozhodnutí soudu. Úspěšný film Sbormistr se nesmí vysílat v TV

Zásadní posun nastal v kauze kolem úspěšného filmu Sbormistr. Jeden z pražských soudů zakázal předběžným opatřením jeho šíření prostřednictvím televizního vysílání. Dosáhla toho žena, která tvrdí, že děj snímku je bez jejího souhlasu inspirován jejím životním příběhem. 

Zahraničí
Austrálie, ilustrační foto

Australan ignoroval výhru v loterii. O miliony dolarů ale nepřišel

Ten pohádkový příběh řeší celá Austrálie. U protinožců mají nového multimilionáře, který v loterii Powerball vyhrál jackpot ve výši 50 milionů dolarů. Muž přitom o výhře zprvu pochyboval. Dokonce smazal email s dobrou zprávou, protože se domníval, že jde o spam. 

Společnost
Česká televize

Hledání náhrady za Moravce pokračuje. Štěstí zkusí další moderátor

Česká televize se během uplynulého víkendu musela poprvé popasovat s absencí Václava Moravce, který se po více než 20 letech rozhodl ve veřejnoprávní televizi skončit. Na Kavčích horách už každopádně mají jasno o dlouhodobější náhradě za moderátora politických debat. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan si výbušným prohlášením trhli ostudu

Princ Harry a Meghan Markle se podle všeho stále nepoučili ze svých dřívějších chyb a znovu sáhli k impulzivnímu jednání, které jim spíše uškodilo. Reakce na novou knihu Toma Bowera s názvem „Betrayal: Power, Deceit and the Fight for the Future of the Royal Family“ (Zrada: Moc, klam a boj o budoucnost královské rodiny) byla ze strany manželů až nečekaně prudká. Jejich mluvčí označil dílo za „vyšinutou konspiraci a melodrama“, čímž však dosáhl přesného opaku toho, co pár zamýšlel.