Rusko se v další fázi války na Ukrajině hodlá masivně uchýlit k letectvu. Ruskému investigativnímu portálu Važnyje istorii to sdělil nejmenovaný zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany. Podle něj má Rusko nadále nad Ukrajinou z hlediska leteckých kapacit nespornou převahu, ale i tak se ruská armáda bude potýkat s vysokými ztrátami letounů.
"Dříve si ho (letectvo) šetřili do zóny, kde funguje ukrajinská protivzdušná obrana, téměř nelétalo. Teď se ale rozhodli změnit taktiku," uvedl výše zmíněný zdroj. Doplnil, že podle jeho mínění bude Ukrajina ruské letouny ve velkém likvidovat, ale i přesto bude nová ruská taktika ukrajinským ozbrojeným silám působit problémy.
List Financial Times (FT) tento týden upozornil, že Rusko k hranicím s Ukrajinou stahuje bojová letadla a vrtulníky, aby s jejich pomocí podpořilo pokračující invazi na Ukrajinu. Podle informací listu americký ministr obrany Lloyd Austin na jednom z nedávných setkání se spojenci Ukrajiny varoval, že ruské letectvo nadále představuje hrozbu. Na úterní tiskové konferenci pak Austin také zdůraznil, že Ukrajina zatím nemá k dispozici dostatek prostředků protivzdušné obrany.
"Ruské pozemní síly jsou značně vyčerpány, to je hlavní indikátor, že začnou (Rusové) používat letectvo," sdělil FT jeho nejmenovaný zdroj.
Armádní analytici oslovení investigativním portálem Važnyje istorii se domnívají, že Rusko má sice k dispozici dostatek letadel, nedostává se mu ale zkušených a kvalifikovaných letců. Analytik Jan Matvejev je toho názoru, že nedostatek letců Rusku neumožní využít letectvo ve větší míře než dosud. "Už v březnu minulého roku se šířily informace, že za knipl posílají nedoškolené účastníky kurzů. Možná, že za uplynulých 11 měsíců dokázaly ruské vzdušné síly velkou část posádek v mimořádném procesu doškolit. Ale jak známe efektivitu ruské armády a úřadů, tak je to nepravděpodobné." sdělil Matvejev.
Jiný armádní expert, který se nepřál být jmenován, portálu sdělil, že ruské letectvo bude navíc jen s obtížemi čelit ukrajinské protivzdušné obraně. Aby se ruské letouny vyhnuly jejím prostředkům, budou nuceny létat v nízké výšce. V tom případě se ale mohou stát terčem přenosných systémů obrany, například raket Stinger, které se odpalují z ramene.
"Při poskytování bezprostřední podpory vojsk obvykle letadla létají v malé výšce. V takové, kde jsou v dosahu ručních zařízení," uvedl shodně s ním Matvejev.
Boj s ruským letectvem se bude od toho současného, kdy Ukrajina čelí především řízeným střelám a dronům, značně lišit. Řízené střely sice mohou představovat obtížný cíl díky své velké rychlosti a drony díky tomu, že létají nízko. Stíhačky ale mohou manévrovat, zatímco raketa letí po trajektorii, která sice může být také složitá, ale do velké míry předvídatelná.
Na možnost, že Rusko aktivněji nasadí své letectvo, poukázal ve své zprávě také Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS) sídlící v Londýně.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.