Rusko ve válce zničilo své speciální síly, uvádí USA v uniklých dokumentech

Válka na Ukrajině zdecimovala jednotky ruských speciálních sil a Moskvě bude trvat roky, než je obnoví, domnívají se američtí představitelé. Píše to list The Washington Post (WP) s odkazem na utajené dokumenty, které se po masivním úniku v posledních týdnech rozšířily na internetu. Nejmenovaní představitelé v uniklých hodnoceních uvádějí, že ruští velitelé se příliš spoléhali na speciální síly a nasadili je spolu s pěchotou do přední linie, píše WP.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Příslušníci sil zvláštního určení, kam spadají nejrůznější elitně vycvičené jednotky armády, rozvědek a dalších bezpečnostních služeb, jsou obvykle využíváni k utajovaným či vysoce rizikovým misím. Když ale loni v únoru Moskva zahájila invazi na Ukrajinu, ruští velitelé, skeptičtí ke schopnostem běžných vojáků a toužící po rychlém úspěchu, nařídili speciálním silám nastoupit do přímého boje.

To vedlo k masivním ztrátám v jejich řadách, což podle pozorovatelů změnilo už od počátku dynamiku války a výrazně omezilo schopnosti Moskvy podpořit konvenční bojové operace speciálními a utajenými zásahy.

Američtí představitelé se domnívají, že ohromující ztráty, které jednotky zvláštního určení utrpěly, sníží jejich dosah nejenom na Ukrajině, ale i v dalších částech světa, kde ruské síly působí. Uvádí v hodnoceních v uniklých materiálech, která pochází z konce loňského a začátku letošního roku.

Příslušníci speciálních sil musí podle amerických dokumentů projít nejméně čtyřletým specializovaným výcvikem a Moskvě může trvat až deset let, než je plně obnoví. Dokumenty neuvádějí, kolik bojovníků těchto jednotek v bojích na Ukrajině zahynulo nebo bylo zraněno, ale jeden z materiálů s odvoláním na odposlechy zpravodajských služeb usuzuje, že jen jedna z nich, 346. samostatná brigáda zvláštního určení, přišla o téměř všechny muže. "Z 900 nasazených je jich aktivních jen 125," stojí v dokumentech.

Utajované americké dokumenty související s citlivými informacemi spojenými s ruskou válkou na Ukrajině minulý týden začala zveřejňovat americká média. Materiály se předtím objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s případem ve čtvrtek zatkl 21letého Jacka Teixeiru z letecké složky národní gardy.

Hodnocení Američanů ohledně stavu jednotek zvláštního určení se podle WP shodují s pozorováním analytiků. Vzhledem k tomu, že se v boji na začátku války neprosadila motorizovaná pěchota, se ruští velitelé snažili kompenzovat nasazením elitních výsadkových jednotek, námořní pěchoty a speciálních sil, uvádí vojenský expert Rob Lee z ústavu Foreign Policy Research Institute. Tato strategie měla vážné následky - ztrátou nejlépe vycvičených bojovníků přišla ruská armáda o cenné schopnosti těchto jednotek včetně získávání zpravodajských a průzkumných informací.

"Ovlivnilo to zbytek války, protože Rusko hned ze začátku přišlo o kapacity, které nelze jednoduše nahradit - jak co se týče vybavení, tak talentu," uvedl Lee.

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Švédské úřady povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

03.06.2023 13:20 Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti…

Související:

Nejnovější