Rusko vyřadilo z provozu téměř polovinu energetického systému, řekl Šmyhal

Ruské útoky vůči ukrajinské kritické infrastruktuře vyřadily z provozu téměř polovinu energetického systému v zemi, oznámil dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Moskva v posledních týdnech cílí na ukrajinskou energetickou síť, zatím nejrozsáhlejší útok podle Kyjeva provedla tento týden v úterý.

Energetika, ilustrační fotografie.

"Rusko pokračuje s útoky na civilní kritickou infrastrukturu na Ukrajině, bojuje proti civilní populaci a v zimě jí odepírá světlo, vodu, teplo a komunikaci. Jenom 15. listopadu Rusko na ukrajinská města vypálilo okolo 100 střel. Vyřadilo tím z provozu téměř polovinu našeho energetického systému," řekl podle agentury Unian premiér na setkání s místopředsedou Evropské komise Valdisem Dombrovskisem.

Ukrajina proto od svých evropských partnerů potřebuje další podporu svého energetického sektoru, vybavení i dodatečnou finanční podporu pro nákup plynu, řekl během společného brífinku Šmyhal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu v noci na dnešek uvedl, že kvůli ruským útokům je bez elektřiny zhruba deset milionů Ukrajinců, tedy přibližně čtvrtina populace.

Eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis dnes v Kyjevě nabídl Ukrajině "neochvějnou podporu" ze strany Evropské unie. Během rozhovorů ze Zelenským a Šmyhalem probírali "další kroky" v poskytování makrofinanční pomoci Kyjevu v roce 2023 a rovněž bližší integraci Ukrajiny s vnitřním trhem EU.

"Znovu jsem potvrdil solidaritu EU s Ukrajinou, zatímco Rusko pokračuje ve svém brutální válce, zabíjí ukrajinské občany a ničí infrastrukturu," napsal Dombrovskis na twitteru.

Ukrajinský premiér potvrdil, že Kyjev očekává, že příští týden obdrží od EU finanční prostředky v hodnotě 2,5 miliardy eur (61 miliard Kč). Ukrajina rovněž počítá s tím, že v lednu by měla získat první prostředky z finanční pomoci pro příští rok. Evropská komise v tomto plánu navrhuje půjčit v příštím roce válkou zasažené zemi až 18 miliard eur (438 miliard Kč) na podporu základních funkcí státu.

Útoky na ukrajinskou infrastrukturu zintenzivnily v posledních týdnech, Ukrajina se kvůli nim potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov tento týden v rozhovoru s agenturou Interfax uvedl, že cílem útoků na ukrajinskou infrastrukturu je donutit Kyjev k jednáním. Ukrajinské úřady a některé další země označují ruské údery na civilní cíle za terorismus. V úterý 15. listopadu byl po celé Ukrajině vyjma Ruskem obsazeného Krymu vyhlášen letecký poplach a exploze hlásila prakticky celá země včetně západních oblastí. Údery poškodily 15 energetických zařízení.

Čína po víkendových protestech zavádí mimořádnou cenzuru

02.12.2022 16:50 Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí …

Více než 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu

02.12.2022 16:29 Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v…

Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor…

02.12.2022 15:26 Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon…

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17…

02.12.2022 14:51 Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu…

Rusko odmítá požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

02.12.2022 14:36 Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským…

Putin řekl Scholzovi, že útoky na ukrajinskou energetiku jsou vynucené

02.12.2022 13:30 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že…

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v…

02.12.2022 12:42 Aktualizováno Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na…

Počet padlých ukrajinských vojáků od ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje…

02.12.2022 10:09 Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13.000, uvedl…

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Související:

Nejnovější