Rusko vyslalo na Ukrajinu další desítky raket a střel z raketometů

Rusko za poslední den proti Ukrajině podniklo 18 leteckých úderů, čtyři raketové útoky a vyslalo 56 střel ze salvových raketometů. Informoval o tom ukrajinský generální štáb v dnešním ranním hlášení o situaci na bojišti. Ostřelování v noci na dnešek zasáhlo také Kyjevskou oblast, uvedla tamní správa.

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda "pokračuje v ničení kritické infrastruktury a civilních budov", uvádí ukrajinské velení. Údery ve středu hlásila města Záporoží na jihu země, Kupjansk na severovýchodě a Družkivka na východě.

Po zásahu ruských střel v Kyjevské oblasti propukl požár, podle posledního vyjádření oblastního gubernátora Oleksije Kuleby okolo 3:00 SELČ na místě zasahovali hasiči. Podle předběžných informací si útok nevyžádal žádné zraněné ani oběti na životech. Některé střely podle Kuleby zneškodnila ukrajinská protivzdušná obrana.

Rusko podle ukrajinského generálního štábu ostřeluje také pozice ukrajinských vojsk podél frontové linie a naopak své pozice upevňuje - zejména na levém břehu Dněpru.

Tvrzení znepřátelených stran nelze nezávisle ověřit.

Moskva tvrdí, že na Ukrajině útočí pouze na vojenské cíle, případně na energetickou infrastrukturu. I přes množství důkazů a svědectví odmítá, že by její jednotky mířily na civilní cíle.

V Kyjevské oblasti po ruských útocích chybí 30 procent kapacit pro výrobu elektřiny

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla elektrizační soustavu na střední Ukrajině, informoval provozovatel ukrajinské sítě Ukrenerho. Podle gubernátora Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby chybí v tomto regionu, včetně Kyjeva, 30 procent kapacit pro výrobu elektrické energie. Upozornil obyvatele, že se musejí připravit na nouzové odstávky na neurčitou dobu.

"Nepřítel v noci poničil součásti energetické infrastruktury v naší oblasti. Řada kriticky důležitých zařízení byla zničena," řekl Kuleba. Už dříve během dneška podobné prohlášení zveřejnila i společnost Ukrenerho. "Musíme se připravit na mimořádné výpadky elektřiny na neurčitou dobu," uvedl také Kuleba a znovu vyzval lidi, aby omezili spotřebu energie. Úřady už dříve oznámily, že původní harmonogram pro odstávky plánované na dnešek už neplatí.

Po poslední sérii ruských útoků společnost Ukrenerho omezila dodávky nejen v Kyjevské, ale také v Černihivské, Čerkaské a Žytomyrské oblasti.

Rusko v posledních týdnech změnilo svoji taktiku a zaměřilo své útoky na klíčovou ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Miliony lidí tak delší dobu musí přežívat bez dodávek elektřiny i tepla v situaci, kdy se blíží zima.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve svém pravidelném večerním proslovu děkoval všem zaměstnancům v energetickém sektoru. "Záchranářům, opravárenským četám, úředníkům v místních samosprávách a soukromým firmám, všem, kteří pilně pracují, aby náš energetický systém navzdory všem hrozbám udrželi," řekl.

Úřady na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krymu dnes informovaly o tom, že bezpilotní letoun zaútočil na tepelnou elektrárnu v Balaklavě. Zasáhl jeden z transformátorů, který byl kvůli údržbě mimo provoz. Gubernátor Sevastopolu Michail Razvozžajev na telegramu napsal, že na transformátoru vznikly jen malé škody a dodávky elektřiny do města nebyly ohroženy.

Putin tvrdí, že ukrajinské ztráty jsou až osmkrát vyšší než ruské

Ukrajinské ztráty jsou sedmkrát až osmkrát vyšší než ruské, tvrdil dnes ruský prezident Vladimir Putin v debatním klubu Valdaj. Prohlásil zároveň, že Rusko nehodlá zasadit Ukrajině jaderný úder. "Nepotřebujeme to udělat. Nemělo by to žádný smysl, ani politický, ani vojenský," řekl.

"Ztráty (ukrajinských ozbrojených sil) místy - hovořím o tom s politováním - tyto ztráty bývají jeden k deseti, jeden k osmi, a to v neprospěch ukrajinských ozbrojených sil. V poslední době je to skoro vždy jeden ku sedmi, jeden ku osmi," prohlásil Putin podle agentury TASS. "(Ukrajinské velení) lidi vůbec nelituje. Cožpak skuteční vlastenci mohou něco takového dopustit? Jdou přímo touto cestou, klidně a na nic se neohlížejí, nepřemýšlejí," dodal.

Putin ponechal bez vysvětlení, jak souvisí jeho odhad ukrajinských ztrát s potřebou zmobilizovat 300.000 Rusů, poznamenal list Ukrajinska pravda v narážce na Putinem vyhlášenou "částečnou" mobilizaci. Pozastavil se také nad tím, že podle šéfa Kremlu Ukrajinci brání "nakradené miliardy" uschované v západních bankách, a ne svrchovanost a celistvost své země. Diktátora nenapadlo, že by Ukrajinci mohli bránit své rodiny před ruskými okupanty a genocidou; Putin si však myslí, že po Kyjevu chodí tisíce lidí s pochodněmi a svastikami, poznamenal ukrajinský list.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý měsíc připustil, že na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků, zatímco ukrajinská strana má 61.207 mrtvých. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko od začátku vpádu na Ukrajinu přišlo už skoro o 70.000 zabitých vojáků.

Soud odsoudil tři Afghánce za vraždu a znásilnění dívky v Rakousku

02.12.2022 20:38 Soud v Rakousku dnes udělil dlouhé tresty třem mužům z Afghánistánu, které shledal vinnými z vraždy…

Čína po víkendových protestech zavádí mimořádnou cenzuru

02.12.2022 16:50 Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí …

Více než 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu

02.12.2022 16:29 Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v…

Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor…

02.12.2022 15:26 Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon…

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17…

02.12.2022 14:51 Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu…

Rusko odmítá požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

02.12.2022 14:36 Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským…

Putin řekl Scholzovi, že útoky na ukrajinskou energetiku jsou vynucené

02.12.2022 13:30 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že…

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v…

02.12.2022 12:42 Aktualizováno Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na…

Počet padlých ukrajinských vojáků od ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje…

02.12.2022 10:09 Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13.000, uvedl…

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Související:

Nejnovější